Dobrowolne szczepienia przeciw HPV dla dzieci. Specjalistka odpowiada na głosy przeciwników

Już od 1 czerwca będzie można zapisać dzieci w wieku 12 i 13 lat na szczepienie przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka HPV. W internecie jednak jest wiele głosów mówiących, że nie warto się szczepić. Odpowiada im specjalistka

Fot. Pixabay

Już od 27 maja rodzice mogą zapisywać swoje dzieci na szczepienie przeciwko HPV. Pierwsi pacjenci zostaną zaszczepieni w Dzień dziecka, 1 czerwca. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, HPV jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową, a do zakażenia się nim dochodzi najczęściej tuż po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Aż 80 procent aktywnych seksualnie osób w ciągu swojego życia było lub będzie zarażonych tym wirusem. Pomimo iż infekcje są zazwyczaj bezobjawowe i mogą ustąpić samoistnie, to czasami przybierają formy przewlekłe i mogą przyczynić się do powstania raka szyjki macicy, jamy ustnej lub gardła. ten pierwszy jest czwartym najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet na świecie.

Ministerstwo Zdrowia podaje, że szczepienie zostało wprowadzone powszechnie jako element Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Wyjaśniono, że szczepionka jest najskuteczniejsza, gdy zostanie podana przed potencjalnym narażeniem na zakażenie wirusem. Z tego powodu programy szczepień przeciw HPV najczęściej dotyczą młodych osób w wieku 12-13 lat.

Jak donosi interia.pl, na stronach i portalach internetowych natknąć się jednak można na wpisy przeciwników tego szczepienia. Tak na przykład pisze na swoim Twitterze Fundacja Ordo Medicus:

„Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) ma około 150 typów. Masowe szczepienia prowadzą do presji ewolucyjnej wirusa i dominacji typów, przed którymi szczepionka w ogóle nie chroni. Ministerstwo Zdrowia redukuje się do chłopca na posyłki koncernów farmaceutycznych. Powinno się zająć prewencją raka, a nie reklamą szczepionek”

Na ten wpis odpowiedziała ekspertka z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie, prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska. Zarzuca ona fundacji brak wiedzy i manipulację. Wyjaśnia, że jest ponad 200 typów HPV, a masowe szczepienia znacząco ograniczą zachorowalność po zakażeniu wirusem. Dodaje również, że właśnie poprzez szczepienia Ministerstwo Zdrowia zajmuje się profilaktyką nowotworów.

Program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do młodzieży w wieku 12 i 13 lat, a szczepionkami są Cervarix i Gardasil 9. Rodzice mogą zapisać dziecko w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, poprzez infolinię 989 lub przez Internetowe Konto Pacjenta. Na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego poinformowano, że szczepionki przeciwko HPV sa bezpieczne i dobrze tolerowane, a działań niepożądanych jest niewiele. Mogą pojawić się: ból w miejscu wstrzyknięcia, zaczerwienienie, obrzęk, zmęczenie, ból głowy i mięśni. Bezpieczeństwo tych szczepionek jest dokładnie monitorowane od 2006 roku, a na całym świecie podano już kilkaset milionów dawek tych szczepionek.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]