GUS opublikował najnowsze dane o inflacji. Wynik niższy niż przewidywano

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, inflacja w maju tego roku wynosiła w Polsce 13 procent. Jest to niższy wynik niż prognozowali eksperci

Fot. Kraków w Pigułce

Według danych opublikowanych przez GUS, inflacja w tym miesiącu spadła do poziomu 13 procent. To jeszcze mniej niż spodziewali się eksperci, którzy szacowali, że wyniesie ona 13,4 procent. W porównaniu z lutym, odczyt spadła o 5,4 punkty procentowe. Ponadto odnotowno zmiany w cenach o zero procent miesiąc do miesiąca, co nie zdarzyło się od dłuższego czasu.

Jeśli chodzi o ceny żywności to wzrosły one w tempie 18,9 procent rok do roku i o 0,6 procenta miesiąc do miesiąca. Spory spadek odnotowano w cenach paliw, o 9,5 procent rok do roku oraz 4,8 procent miesiąc do miesiąca.

Niestety na tym kończą się pozytywne wieści. Portal money.pl donosi, że od początku bieżącego roku ceny wzrosły o ok. 6 procent, a eksperci podają, że może to być już końcówka hamowania inflacji na dłuższy okres czasu.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]