Trudny okres dla alergików. Profesor radzi jak postępować

Okres pylenia drzew, krzewów i traw jest czasem niezwykle uciążliwym dla osób zmagających się z alergiami. Prof. Paweł Januszewicz doradza, jak należy sobie radzić z tym problemem

Fot. Pixabay

Profesor Paweł Januszewicz konsultant medyczny Fundacji Polsat, w rozmowie z Polsat News, stwierdził, że niestety coraz trudniej uniknąć alergenów, a ostatnie badania ukazują, że sezony pylenia roślin są coraz dłuższe, co jest skutkiem między innymi zmian klimatu. Obecnie niektóre rośliny zaczynają pylić już 20 dni wcześniej, a kończą tydzień później. Z tego powodu ogromna ilość pyłków zawieszona jest w powietrzu.

Przypomniał, że alergia jest reakcją wielu mikrozapaleń, do których dochodzi w ciele. Te natomiast powstają w wyniku niewłaściwej odpowiedzi na cząsteczki. Im dłuższy jest czas kontaktu z alergenem, tym intensywniejsza i niewłaściwa może być reakcja organizmu.

„W trakcie alergii każdy z nas powinien zasięgnąć rady lekarza. Nasza reakcja powinna być zdroworozsądkowa. Jeżeli wiemy, co nas uczula, to powinniśmy ograniczyć z tym kontakt. Gdy w danym momencie coś pyli, to ograniczmy wyjścia na zewnątrz lub unikajmy miejsc, gdzie jest dużo tych roślin” – radzi Januszewicz.

Ponadto przypomniał, że jeśli przyjmujemy leki na alergię, to warto wziąć je wcześniej. Wtedy to zadziałają skuteczniej i ograniczają przesadną reakcję organizmu. Dodał również, że czasem trudno jest odróżnić alergię od zwykłego przeziębienia. Wtedy powinniśmy przypatrzeć się objawom. Gdy drapanie w gardle oraz wodnista wydzielina z nosa pojawią się zbyt często, może to oznaczać reakcję alergiczną.

Oznajmił również, że bardzo pomocne są domowe sposoby, niektóre nawet bardzo skuteczne. Wyjaśnił, że w celu obniżenia stężenia alergenu, powinniśmy wywiesić pranie, gdyż wilgotne powietrze zadziała jak filtr i pomoże nam przetrwać wzmożony okres pylenia.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]