Uwaga! Alert RCB przed pożarami dla niemal całej Polski

Z powodu dużego zagrożenia pożarowego lasów, RCB apeluje o zachowanie ostrożności oraz nie rozpalania ognia w lesie oraz jego okolicach

Fot. Pixabay

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega na Twitterze, że dziś i jutro występuje duże zagrożenie pożarowe lasów. Należy zachować ostrożność i nie używać otwartego ognia w lesie i jego sąsiedztwie. Takie powiadomienie zostało wysłane do mieszkańców powiatów makowskiego, ostrołęckiego i przasnyskiego w województwie mazowieckim.

Mapa opublikowana na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa ukazuje, że w praktycznie całym kraju obserwuje się drugi stopień zagrożenia pożarowego. Najwyższy stopień natomiast dotyczy części województw pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego.

Jak wyjaśnia PAP, prognozy zagrożenia pożarowego opracowuje się na podstawie danych z 42 stref prognostycznych. Zawierają one pomiary wilgotności ściółki sosnowej oraz wilgotności względnej powietrza oraz opadów, które określają potencjalne ryzyko wystąpienia pożaru na dany dzień. Takie prognozy wykonywane są od 1 marca do 30 września, czyli w okresie największego zagrożenia pożarowego.

Źródło: eska.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]