Te produkty znikną ze sklepów. Zastąpione zostaną droższą wersją

W Dzienniku Ustaw opublikowano przepisy związane z używaniem produktów jednorazowych. Od lipca 2024 roku tych produktów już nie kupisz.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Sejm był w tej kwestii niemal zgodny, ponieważ Polska musiała dostosować przepisy do unijnej dyrektywy.

Nowe prawo wejdzie w życie 1 lipca przyszłego roku. W sklepach nie kupimy już plastikowych talerzy, sztućców czy kubków, a nawet słomek do napojów. Zamiast tego będziemy mogli jednak kupić je z innego materiału. Talerze będą zrobione z kartonu lub sprasowanych, twardych otrębów, sztućce z drewna, a słomki z kartonu. Te same zasady będą obowiązywały również w kawiarniach czy na stacjach benzynowych. Mieszadełka, łyżeczki i inne tego typu produkty będą zastąpione przez ich ekologiczne odpowiedniki.

To nie wszystko. Ze sklepów i restauracji znikną opakowania na żywność i pojemniki z polistyrenu ekspandowego w których wydawano jedzenie na wynos. Na opakowaniach produktów higienicznych takich, jak pieluchy, podpaski czy tampony, a także na paczkach wyrobów tytoniowych z filtrem nadrukowane zostaną informacje ile plastiku zawierają. Ma to na celu zwiększenie świadomości konsumentów i uświadomienie im, ze wiele produktów zawiera plastik.

Zabronione będą też balony na plastikowym patyku. Patyk musi być z drewna lub po prostu na sznureczku.

Eksperci przewidują, że najprawdopodobniej koszty nowych, ekologicznych opakowań zostaną przeniesione na klientów więc niektóre produkty podrożeją.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]