Nowe limity dorabiania na emeryturze. Uważaj, aby ich nie przekroczyć

Z dniem 1 czerwca zmieniły się stawki dla pracujących emerytów. Dotyczy to osób, które przeszły na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego ale w dalszym ciągu pracują

Fot. Shutterstock

W Polsce wiek emerytalny osiągają mężczyźni, którzy ukończyli 65 rok życia oraz kobiety, które ukończyły 60 rok życia. Takie osoby, które pobierają świadczenie oraz dorabiają do niego nie muszą obawiać się jego zmniejszenia lub zawieszenia. Dotyczy to także osób pobierających rentę dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy wynika ze służby, oraz osoby, którym przysługuje renta rodzinna po osobach uprawnionych do tych świadczeń.

Swoje zarobki muszą jednak kontrolować osoby pobierające świadczenie emerytalne, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego. Od 1 czerwca tego roku weszły w życie nowe limity dorabiania na emeryturze, które to ustalane są na podstawie przeciętnego wynagrodzenia. Jak podał GUS, średnia pensja w pierwszym kwartale tego roku wyniosła 7124,26 zł brutto, co daje wzrost o blisko 400 zł kwartał do kwartału.

Jak podaje portal money.pl, zgodnie z przepisami dorabiający emeryt może osiągnąć przychód wynoszący 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli 4987 zł. Jednak w przypadku przekroczeniu tej kwoty, świadczenie jest pomniejszane. Natomiast jeżeli przychód wynosi 9261,60 (czyli 130 procent przeciętnego wynagrodzenia) lub jest wyższy, to świadczenie jest zawieszane.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]