Rozpoczynają się zapisy na studia. Powstaną też nowe kierunki

Ruszają tegoroczne zapisy na uczelnie wyższe. Niektóre z nich będą oferować swoim przyszłym studentom nowe i ciekawe kierunki kształcenia

fot. Pixabay

Jak co roku w czerwcu uczelnie wyższe rozpoczynają rekrutacje na studia I i II stopnia. Dodatkowo, z każdym nowym rokiem akademickim, rozszerzają swoją ofertę o nowe kierunki.

Na Uniwersytet Gdański można złożyć swoje dokumenty już od czwartku, a wśród nowości znalazły się japonistyka, sztuka kreatywnego pisania, ochrona dóbr kultury i muzealnictwo, zarządzanie w sporcie, oceanografia fizyczna stosowana. Ogólnie ujmując, na tej uczelni jest 93 kierunków, a na studentów czeka 9 tys. miejsc na studiach stacjonarnych, 2,6 tysiąca miejsc na studiach niestacjonarnych.

W tym samym dniu rekrutacja rozpoczęła się na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W ofercie studiów II stopnia można znaleźć nowe kierunki – filologię ukraińską i elektroradiologię. Dla studentów przygotowane jest 20 tys. miejsc, w tym 17 tys. dla obywateli Polski. Natomiast na Wydziale Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie powstał nowy kierunek studiów inżynierskich: gastronomia i catering dietetyczny. Również Uniwersytet SWPS, mający swoje filie w różnych miastach w Polsce, poinformował o nowych kierunkach studiów II stopnia – Public Policy Design (projektowanie polityk publicznych) oraz Asian Studies (studia azjatyckie).

Nowe kierunki pojawiły się też na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Są to archeometria (badanie obiektów, źródeł archeologicznych metodami chemii analitycznej) prowadzona wspólnie przez Wydział Chemii oraz Wydział Archeologii UAM, geoslawistyka (studia II stopnia na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej) oraz zaawansowane badania socjologiczne (studia II stopnia na Wydziale Socjologii). Ponadto Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu otworzył kierunek informatyka i inżynieria danych na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej.

Aż 9 nowych kierunków zostało uruchomionych na Uniwersytecie Rzeszowskim. Wśród nich znajdują się m.in. optometria, zarządzanie państwem, bezpieczeństwo i certyfikacja żywności, malarstwo oraz dwie specjalności na studiach II stopnia: zarządzanie miastem i przestrzeń miejska. W najbliższą środę otwarte zostaną zapisy na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nowością na tej uczelni jest interdyscyplinarny kierunek studiów II stopnia: big data w analityce społecznej.

Źródło: Interia.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]