To już pewne! Zapadła decyzja w sprawie 14 emerytury

W pierwszym czytaniu w Sejmie zaprezentowano rządowy projekt ustawy, który wprowadza trwające świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów. Nowa ustawa przewiduje wprowadzenie czternastej emerytury na stałe. Świadczenie to będzie przyznane około 8,3 milionom emerytów i rencistów, a łączna kwota przeznaczona na ten cel wyniesie blisko 12 miliardów złotych.

Fot. Kraków w Pigułce

Czternasta emerytura w pełnej wysokości trafi do osób pobierających świadczenie nie wyższe niż 2 900 zł brutto. 6,8 mln emerytów otrzyma ją w pełnej wysokości, a 1,5 mln osób – pomniejszoną na zasadzie „złotówka za złotówkę”.

Czternasta emerytura pozostanie z naszymi seniorami na stałe – powiedziała w Sejmie prezentująca projekt ustawy minister Marlena Maląg.

Bez wniosku

Żeby otrzymać czternastą emeryturę nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. Minister Maląg poinformowała, że będzie ona na poziomie co najmniej emerytury minimalnej, ale w sytuacji konieczności wsparcia seniorów Rada Ministrów będzie mogła podwyższyć jej wysokość.

To świadczenie ma poprawić sytuację tej grupy osób, którzy mają najniższe świadczenia, najniższe emerytury i renty – wyjaśniała minister.

Rozwiązanie przeznaczone jest dla emerytów i rencistów w powszechnym systemie ubezpieczeń, rolników, służb mundurowych, osób otrzymujących emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym, ofiarom działań wojennych oraz rencistom inwalidom wojennym i wojskowym.

13. była w kwietniu

To kolejne dodatkowe świadczenie dla emerytów. Trzynasta emerytura po raz pierwszy była wypłacona w 2019 r., a od 2020 r. została zagwarantowana ustawą i jest realizowana co roku. 13. emerytura w tym roku została wypłacona w kwietniu na łączną kwotę 8,1 mld zł.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]