Domowe sposoby na kleszcze. Jak szybko i bezboleśnie pozbyć się krwiopijcy?

Kleszcze są szkodliwymi owadami, które mogą przenosić choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Jeśli zauważysz kleszcza na swojej skórze lub skórze swojego zwierzęcia, ważne jest, aby go usunąć jak najszybciej. Oto kilka domowych sposobów na usunięcie kleszcza:

Fot. Pixabay

  1. Pęseta: Najpopularniejszym sposobem jest użycie cienko zakończonej pęsety. Chwyć kleszcza jak najbliżej skóry i delikatnie, ale pewnie, wyciągnij go wzdłuż osi jego ciała. Upewnij się, że nie zostaje w ciele żadna część kleszcza. Unikaj ściskania kleszcza lub obracania go, ponieważ może to spowodować uwolnienie zarodników chorobotwórczych.
  2. Pętelka do usuwania kleszczy: Możesz również użyć specjalnej pętelki do usuwania kleszczy, która jest dostępna w większości aptek. Umieść pętelkę wokół kleszcza i powoli ją przesuwaj wzdłuż skóry, aż kleszcz zostanie odłączony.
  3. Olejek eteryczny: Możesz spróbować nałożyć kilka kropel olejku eterycznego na kleszcza przed usunięciem go. Niektóre olejki eteryczne, takie jak olejek z drzewa herbacianego czy olejek z lawendy, mogą działać odstraszająco na kleszcze i ułatwiać ich usuwanie. Jednak nie polegaj wyłącznie na olejkach eterycznych – zawsze usuwaj kleszcza fizycznymi metodami.
  4. Alkohol lub jod: Przed usunięciem kleszcza można przemyć okolicę alkoholem lub roztworem jodu. Może to pomóc zdezynfekować obszar i zmniejszyć ryzyko infekcji.

Pamiętaj, że po usunięciu kleszcza warto monitorować miejsce ukąszenia przez kilka dni. Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak zaczerwienienie, obrzęk, gorączka lub wysypka, skonsultuj się z lekarzem. W przypadku zwierząt, takich jak psy czy koty, najlepiej skonsultować się z weterynarzem w celu usunięcia kleszcza.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]