Jazda rowerem po chodniku. Wolno czy nie? Co mówią przepisy? [4.06.2023]

W Polsce obowiązują przepisy, które określają zasady jazdy rowerem po chodniku. Zgodnie z obowiązującym prawem drogowym w Polsce:

Fot. Pixabay

  1. Rowerzyści powinni poruszać się po drogach dla rowerów, ścieżkach rowerowych lub jezdniach. Chodnik jest zarezerwowany dla pieszych.
  2. Istnieją jednak wyjątki, które pozwalają na jazdę rowerem po chodniku w określonych sytuacjach:
    • Dzieci do 10. roku życia mogą jeździć rowerem po chodniku, pod warunkiem, że nie zagrażają bezpieczeństwu pieszych.
    • Rowerzyści mogą także korzystać z chodnika, jeśli nie ma wyznaczonej ścieżki rowerowej lub drogi dla rowerów, a na jezdni panują trudne warunki, które mogą stanowić zagrożenie dla ich bezpieczeństwa. Dodatkowo muszą być spełnione dodatkowe warunki: szerokość chodnika wynosi minimalnie 2 metry, ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/H.

Warto jednak pamiętać, że jazda rowerem po chodniku, nawet w przypadku spełnienia powyższych warunków, powinna odbywać się z należytą ostrożnością, aby nie zagrażać pieszym. Rowerzysta powinien zachować umiar w prędkości, dostosować jazdę do warunków oraz zachować szczególną uwagę przy zbliżaniu się do skrzyżowań, przejść dla pieszych i innych miejsc, gdzie może dojść do spotkania z pieszymi.

Pamiętaj, że przepisy mogą ulegać zmianom, dlatego zawsze warto sprawdzić aktualne przepisy drogowe lub skonsultować się z lokalnymi organami odpowiedzialnymi za transport, aby uzyskać najbardziej aktualne informacje dotyczące zasad jazdy rowerem w Polsce.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]