Przypomnienie ZUS: Dziś ostatni dzień na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty!

Dzisiaj, 5 czerwca, jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorcy mogą skorzystać z możliwości złożenia wniosku o refundację przepłaconego ubezpieczenia zdrowotnego. Wniosek musi być przesłany drogą elektroniczną poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Jeśli z rocznego rozliczenia ubezpieczenia zdrowotnego wynika, że płatnik składek wpłacił sumę większą niż wymaganą, ma on prawo do zwrotu nadpłaconych środków.

Wniosek o refundację powinien automatycznie pojawić się na profilu płatnika w PUE ZUS. Można go odszukać w zakładce „Dokumenty i wiadomości”, w sekcji „Dokumenty robocze”. Wniosek powinien być sprawdzony, podpisany i następnie wysłany do ZUS.

Jeżeli jednak nadpłata jest widoczna w rocznym rozliczeniu, a wniosek o jej zwrot nie pojawił się na profilu płatnika w PUE ZUS, płatnik ma możliwość samodzielnego sporządzenia takiego wniosku.

Aby to zrobić, trzeba wybrać formularz RZS-R ze spisu dostępnych dokumentów w sekcji „Dokumenty robocze”. Następnie formularz ten musi być wypełniony, określając kwotę zwrotu, która wynika z rocznego rozliczenia. Kwotę tę można znaleźć na pozycji 27 w bloku XII ZUS DRA lub III.F ZUS RCA.

Przedsiębiorcy powinni dodatkowo sprawdzić, czy podany w wniosku numer konta do przelania zwrotu jest prawidłowy, lub wprowadzić go samodzielnie.

ZUS zobowiązuje się przelać nadpłaconą kwotę na konto bankowe zarejestrowane na profilu płatnika składek najpóźniej do 3 sierpnia bieżącego roku.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]