Papierosy będą dla krezusów! Ministerstwo chce podnosić akcyzę

Kilka dni temu minister Adam Niedzielski mówił w RMF FM, że firmy tytoniowe próbują budować narracje, że „nowsze produkty są mniej szkodliwe”, co jego zdaniem sieje „spustoszenie wśród młodzieży”. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że do podgrzewaczy do tytoniu nie będzie można już sprzedawać mentolowych papierosów. Co jeszcze zawiera plan ministerstwa zdrowia?

Fot. Shutterstock

Niedawno pisaliśmy o tym, że pierwsze kraje wprowadzają kompletny zakaz sprzedaży tytoniu. Wygląda na to, że nasz rząd też wziął się za walkę z nałogiem. Niespodziewanie w nowelizacji ustawy lekowej znalazł się zapis, którego nie było w poprzednich projektach.

Projekt uderza tym razem nie tylko w palaczy tradycyjnych papierosów, ale także tych, którzy używają podgrzewaczy. Z tej mniej szkodliwej alternatywy korzysta około 1 milionów ludzi. Zakazano używania tytoniu mentolowego w zwykłych papierosach, podgrzewaczach i w tytoniu samym w sobie, tym, który służy do samodzielnego skręcania.

Ministerstwo bierze się więc za próbę ograniczenia palenia. Co jeszcze zawiera plan ministerstwa zdrowia? Mówił o tym sam Adam Niedzielski.

  • Nie będzie taryfy ulgowej w przepisach dla alternatyw zwykłego palenia tytoniu. Zdaniem ministra niższa szkodliwość nie jest jeszcze w żaden sposób udowodniona i to, jak nowe używki wpływają na organizm okaże się kilkadziesiąt lat.
  • Wszystkie wyroby tytoniowe czy to nowe czy tradycyjne, powinny podlegać takim samym ograniczeniom czy przepisom.
  • Według ministra unijna dyrektywa antytytoniowa nie działa tak, jak powinna i nie spowodowała zmniejszenia palenia. Polska chce zmian w dyrektywie. Ministerstwo zdrowia chce, aby zabronić tytoni zapachowych i innych tego typu używek.
  • Ostatnie, ale być może kluczowe zagadnienie dotyczy cen wyrobów tytoniowych. Minister Adam Niedzielski zauważa, że państwo ma możliwość zarządzania ceną produktów poprzez akcyzę. Ministerstwo uważa, że dalej powinna być podnoszona akcyza na papierosy i e-papierosy po to, by ten wydatek był dotkliwy dla portfela. Jak wyjaśnia minister zapobiegnie to też przerzucaniu się z e-papierosów na zwykły tytoń.
Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]