Pogoda sprzyja uprawom truskawek. Czy ceny wzrosną?

Na razie pogoda sprzyja uprawie truskawek i z tego powodu powinno być ich więcej niż przed rokiem. Jak ocenia ekspert Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Tomasz Smoleński, ich ceny również mogą wzrosnąć

Fot. Pixabay

Tomasz Smoleński, ekspert Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, informuje, że na ten moment owoce te skupowane są w cenie 5-8 zł za kg, a na rynkach hurtowych można je kupić w cenie 5-13 zł za kg. Rozbieżność ta jest spowodowana m.in. jakością, odmianą, a także zależy od rejonu uprawy.

Dodał on, że rynek truskawek się zmienia, ponieważ kładzie się nacisk na produkcję owoców deserowych, a do przetwórstwa znacznie mniej niż jeszcze kilka lat temu. Jest to podyktowane zarobkiem, gdyż sprzedaż świeżych truskawek daje wyższe dochody. Bardzo wiele tych owoców pochodzi z tuneli, stąd też pojawiają się one na rynku wcześniej i trochę „falami”. Ekspert ocenia, że główny wysyp truskawek spod folii jest właśnie w tej chwili. Natomiast tych z upraw polowych możemy spodziewać się na przełomie czerwca i lipca.

Dzięki sprzyjającej pogodzie i dobremu przezimowaniu truskawek można stwierdzić, że prawdopodobnie będzie ich więcej niż rok temu, kiedy to zebrano 180 tys. ton. Jednak ostatecznemu zbiorowi mogą zaszkodzić ewentualne silne opady czy ochłodzenie. Jak przewiduje Smoleński, tegoroczne truskawki mogą być droższe niż rok temu, z uwagi na wyższe koszty produkcji.

Producenci podają, że zadowalającą dla nich ceną detaliczną byłoby 10-15 zł/kg, bo to zapewniło by opłacalność produkcji. W 2022 roku średnia cena truskawek ukształtowała się na poziomie 7,60 zł za kg, a rok wcześniej było to 9,44 zł/kg. Ekspert zwraca uwagę, że te owoce w Polsce są relatywnie tanie, gdyż np. w Niemczech (największy importer truskawek), w zeszłym tygodniu truskawki belgijskie kosztowały 3,8 euro/kg; greckie 3,65 euro/kg; natomiast polskie aż 6,45 euro/kg. Jak oznajmił, oczywiście tych cen nie można porównywać wprost i być może gdyby w Polsce kosztowały one drożej nie było by na nie popytu.

Z kolei Maciej Krema, ekspert rynku hurtowego w Broniszach podaje, że cena truskawek na początku tego tygodnia wynosi 6-10 zł/kg. Jak dodaje, truskawek jest na rynku dostatecznie dużo, a ich cena od kilku dni „jest zrównoważona”.

Źródło: money.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]