Od 1 lipca większa kwota zasiłku! Nawet 3100 zł co miesiąc. Złóż wniosek

Jeśli zapadłeś na chorobę i Twój zasiłek chorobowy ma się ku końcowi, masz możliwość złożenia aplikacji o świadczenie rehabilitacyjne. Od pierwszego lipca kwota tego świadczenia ulegnie zwiększeniu. Aby to zrobić, musisz złożyć odpowiedni wniosek w ZUS.

Fot. Shutterstock

Pracownicy zwykle otrzymują zasiłek chorobowy od swojego pracodawcy przez 33 dni, po czym przechodzą na zasiłek chorobowy od ZUS na okres 182 dni, który może zostać wydłużony do 270 dni w przypadku gruźlicy lub ciąży.

Jednakże, czasami pracownik potrzebuje więcej czasu na powrót do pełni zdrowia. W takiej sytuacji można ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne, które można otrzymywać przez dodatkowe 12 miesięcy.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy, świadczenie to jest wypłacane w wysokości 90 proc. podstawy zasiłku chorobowego. Następnie przez kolejne 9 miesięcy, kwota ta wynosi 75 proc. podstawy. Wyjątkiem są kobiety w ciąży, które otrzymują 100% świadczenia. Warto dodać, że minimalna wysokość podstawy zasiłku nie może być niższa niż ustalone wynagrodzenie pomniejszone o około 13 proc. Do lipca minimalna kwota wynosi 3011,52 zł, ale od lipca wzrośnie do 3106,44 zł.

Aby ubiegać się o świadczenie, należy wypełnić formularz ZNp-7 i dostarczyć dokumentację od lekarza orzecznika, wraz z wywiadem z pracy pracownika. Można to zrobić osobiście w oddziale ZUS lub online przez platformę PUE ZUS. Warto podkreślić, że decyzja zostanie wydana w ciągu 60 dni, dlatego warto złożyć dokumenty zanim zasiłek chorobowy się skończy.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]