Ta czynność może kosztować Cię aż 5000 złotych grzywny! [11.05.2023]

Osoby posiadające trawniki zdecydowanie pragną utrzymania ich w doskonałym stanie, zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim, kiedy trawa jest najbardziej zauważalna. Aby to osiągnąć, często korzystają z kosiarek. W pewnych sytuacjach można jednak narazić się na karę do 5000 złotych.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Chociaż w Polsce nie ma precyzyjnych przepisów, które jasno zakazywałyby koszenia trawy, to istnieją okoliczności, które mogą narazić nas na surowe kary. Decydującym czynnikiem jest moment, w którym zdecydujemy się przystąpić do koszenia trawnika.

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że niektóre czynności mogą być uciążliwe dla otoczenia. Koszenie trawnika, zwłaszcza we wczesnych godzinach porannych czy późno wieczorem, może naruszać ciszę i spokój sąsiedztwa. Dlatego istotne jest, aby mieć na uwadze odpowiednie pory, w których można bez przeszkód kosić trawnik.

Niektóre lokalne regulacje mogą zawierać dokładne zasady odnoszące się do godzin, w których dopuszczalne jest wykonywanie głośnych prac w domu lub ogrodzie. Te regulacje mają na celu ograniczenie hałasu, szczególnie w nocy. Z tego powodu zawsze powinniśmy sprawdzić lokalne przepisy, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów.

W większości sytuacji bezpiecznym okresem do koszenia trawnika są godziny od 8:00 do 22:00, ale zawsze warto zweryfikować to z lokalnymi przepisami. Pamiętajmy, że respektowanie ciszy nocnej i dobrego samopoczucia naszych sąsiadów jest tak samo ważne, jak dbanie o nasz trawnik.

Kary wynikają z Kodeksu Wykroczeń, którego artykuł 51 mówi:

§ 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Gdy hałasy są wyjątkowo uciążliwe kara może wynosić aż do 5000 złotych.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]