Czy twój pies jest bezpieczny na gorącym asfalcie? Jak zapobiec poparzeniom łap?

Jako właściciele psów, wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że nasze futrzane towarzysze uwielbiają być na zewnątrz, biegać i bawić się, niezależnie od pogody. Jednakże, upalne letnie dni mogą zagrażać bezpieczeństwu naszych psów w sposób, który jest często pomijany. Chodzi o ryzyko poparzenia łap na gorącym asfalcie.

Fot. Pixabay

Gdy słońce praży i temperatury skaczą w górę, asfalt może osiągnąć niebezpiecznie wysokie temperatury. Nawet jeśli powietrze jest dość przyjemne, asfalt, który cały dzień nagrzewał się w słońcu, może być znacznie cieplejszy.

Jakie Jest Ryzyko?
Skóra poduszek na łapach psa jest znacznie twardsza niż nasza, ale nie jest niezniszczalna. Gdy pies chodzi po gorącym asfalcie, łapy mogą ulec poparzeniu. Objawy takiego poparzenia to między innymi czerwoność, pęcherze, obrzęk, uszkodzenia skóry czy nawet trudności w chodzeniu.

Ochrona łap naszych psów przed poparzeniem jest możliwa dzięki kilku prostym krokom:

Unikaj Wychodzenia w Najgorętszych Częściach Dnia: Najlepiej unikać wychodzenia na spacery z psem w godzinach, gdy słońce jest najbardziej intensywne, czyli zazwyczaj między 10:00 a 16:00. Wczesne poranki i późne wieczory są zdecydowanie lepsze.

Test Asfaltu: Przed wyjściem z psem na spacer, dotknij asfaltu dłonią lub stopą. Jeśli nie możesz utrzymać kontaktu z asfaltem przez co najmniej 5 sekund, jest zbyt gorący dla psa.

Szukaj Cienia i Trawy: Zawsze, gdy to możliwe, prowadź psa w miejscach z cieniem lub po trawie. Te powierzchnie są zwykle znacznie chłodniejsze niż asfalt.

Zastosuj Ochronne Buty dla Psa: Istnieją specjalne buty dla psów, które mogą chronić łapy przed gorącym asfaltem. Warto rozważyć taką inwestycję, szczególnie jeśli mieszkasz w miejskim środowisku, gdzie jest mało trawy.

Hydratacja i Chłodzenie: Pamiętaj, aby pies był odpowiednio nawodniony, a po powrocie do domu pozwól mu się ochłodzić. Chłodna woda na łapy może również pomóc w utrzymaniu ich w zdrowiu.

Co Robić w Przypadku Poparzenia?
Jeśli zauważysz, że twój pies ma poparzone łapy, natychmiast zaprzestań spaceru i delikatnie obmyj łapy chłodną wodą. Skontaktuj się z weterynarzem, który oceni stopień poparzenia i zaleci odpowiednie leczenie.

Zawsze warto pamiętać, że jako opiekunowie, mamy obowiązek dbać o bezpieczeństwo i dobrostan naszych psów. Bądź świadomy zagrożeń związanych z gorącym asfaltem i podejmij kroki, aby chronić swojego futrzanego przyjaciela w te upalne dni.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]