Od przyszłego miesiąca wzrośnie kwota tego zasiłku. Komu przysługuje?

Od 1 lipca wzrosnąć ma minimalna kwota zasiłku chorobowego. Takie rozwiązanie spowodowane jest podniesieniem, już drugi raz w tym roku, minimalnego wynagrodzenia

Fot. Pixabay

Zasiłek chorobowy wypłacany jest osobom niezdolnym do wykonywania pracy, które objęte są ubezpieczeniem społecznym. Świadczenie to jest wypłacane przez pracodawcę lub przez ZUS oraz jest powiązane z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Ponieważ w tym roku, 1 lipca już drugi raz w roku zostanie wprowadzona podwyżka płacy minimalnej, to świadczenie również będzie adekwatnie wyższe. Natomiast w aspekcie indywidualnym kwota zasiłku zależy od zarobków osoby ubezpieczonej.

1 lipca 2023 roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 3450 zł brutto, natomiast minimalna podstawa zasiłku chorobowego wynosić będzie 3106,44 złotych. Jak podaje portal rynekzdrowia.pl, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z tytułu pracy na pełen etat pracy nie może być niższa od kwoty ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę po jego pomniejszeniu o 13,71 procent.

Portal money.pl przypomina, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenie w sytuacji, gdy osoba jest niezdolna do pracy w okresie powyżej 33 dni. Inaczej jest w przypadku osób, które ukończyły 50. rok życia. W takiej sytuacji ZUS opłaca nieobecność trwającą powyżej 14 dni.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]