Zwiększyła się liczba przypadków boreliozy. Najwięcej jest ich w tych czterech województwach!

Jak pokazują najnowsze dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, od początku roku do końca maja, potwierdzono 4988 zachorowań na boreliozę w Polsce. Więcej niż przed rokiem, jest również przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Fot. Pixabay

Borelioza jest chorobą, do zakażenia której dochodzi w wyniku pokłucia przez zakażonego kleszcza. Z najnowszych danych wynika, że tylko w okresie od 1 stycznia do 31 maja tego roku potwierdzono 4988 przypadków zachorowań. Natomiast rok temu, w tym samym okresie, takich przypadków było 2613 przypadkach. Jednak nie tylko w takim zestawieniu widać wzrost, gdyż niedawno NIZP-PZH informował, że pomiędzy 1 stycznia a 15 kwietnia stwierdzono 2753 przypadków boreliozy. Z tego wynika, że zaledwie w półtora miesiąca przypadków zachorowania na boreliozę, przybyło ponad 2200.

Ponadto wzrosła też liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu. W tym roku od początku stycznia końca 31 maja odnotowano 89 przypadków, a rok wcześniej – 26. Jak poinformował w rozmowie z PAP prof. Łukasz Adaszek, kierownik Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, najwięcej kleszczy zakażonych boreliozą jest na wschodzie oraz w centrum kraju, gdzie ich odsetek sięga nawet do 60-70 procent. W tych rejonach Polski jest więcej siedlisk kleszczy z uwagi na większe zalesienie terenu. Chodzi tutaj o województwa mazowieckie, lubelskie, podkarpackie oraz warmińsko-mazurskie.

Oczywistym jest, że największe ryzyko ugryzienia przez kleszcza jest w takich miejscach jak lasy, łąki, parki, ogrody – generalnie miejsca gdzie są niskie zarośla, wysokie trawy oraz krzewy. Mitem jest, że kleszcze zeskakują na swoje ofiary z drzew. Po powrocie ze spaceru czy z pracy w ogrodzie warto sprawdzić ubranie oraz uważnie obejrzeć ciało, szczególnie obszary skóry, które są cieńsze, miękkie i dobrze ukrwione – za uszami, na głowie oraz szyi, przy linii włosów, pod pachami, pod biustem, w okolicach łokci, pępka, w pachwinach, pod kolanami oraz przy ścięgnach Achillesa.

Ponadto należy pamiętać, że na ugryzienie kleszcza narażeni są również nasi pupile. Nawet jeśli podajemy im specyfiki antykleszczowe lub zakładamy socjalne obroże, należy sprawdzić sierść i skórę czworonoga. Jeżeli znajdziemy kleszcza, należy go usunąć jak najszybciej. Szczyt aktywności kleszczy przypada na maj-czerwiec i wrzesień-październik. Najwięcej osób natomiast zgłasza się do lekarza  z chorobą odkleszczową w okresie od lipca do września.

Charakterystyczne objawy boreliozy obejmują głównie rumień wędrujący. Jest to zmiana skórna, która pojawia się zwykle po 3 do 30 dniach po ukłuciu. Ma on postać czerwonej plamy, zwykle z przejaśnieniem pośrodku, a brzegi zaczerwienienia z czasem się przesuwają. Zdążają się też przypadki nietypowego wyglądu rumienia. Ponadto nie występuje ona u wszystkich zarażonych. Innymi objawami są też podwyższona temperatura, bóle głowy, bóle stawów, bóle mięśni, uczucie silnego osłabienia oraz problemy z koncentracją.

Źródło: Interia.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]