Mandaty wysokie jak nigdy wcześniej! Ile zapłacimy od lipca? [15.06.2023]

W Polsce, jak i w wielu innych krajach, posiadanie ważnego ubezpieczenia OC (odpowiedzialności cywilnej) jest obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu. Ubezpieczenie OC chroni finansowo właściciela pojazdu przed kosztami, które mogą wyniknąć z powodu wyrządzenia szkody osobom trzecim w wyniku kolizji lub wypadku. Niemniej jednak, nie wszyscy właściciele pojazdów zdają sobie sprawę z powagi tego obowiązku oraz konsekwencji, jakie niesie za sobą jego zaniedbanie. W tym artykule przyjrzymy się, jakie kary grożą za brak ubezpieczenia OC w Polsce.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, takimi jak Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) oraz Powszechne Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie (PBUK), każdy właściciel pojazdu mechanicznego jest zobowiązany do posiadania ubezpieczenia OC. Ubezpieczenie to zostało wprowadzone w celu zapewnienia ochrony przed odpowiedzialnością cywilną w przypadku wyrządzenia szkód osobom trzecim.

Wysokość kar

Kary finansowe za nieposiadanie obowiązkowego ubezpieczenia OC w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r. dla samochodów osobowych kształtują się w sposób następujący:

Nieposiadanie aktualnego ubezpieczenia OC w okresie od 1 do 3 dni – kwota kary wynosi 1440 zł (w porównaniu do wcześniejszych 1369 zł); W sytuacji, gdy brak ubezpieczenia OC wynosi od 4 do 14 dni – kara wynosi 3600 zł (poprzednio było to 3 490 zł); W przypadku, gdy samochód nie jest ubezpieczony przez ponad 14 dni – naliczana jest kara w wysokości 7200 zł (wcześniej wynosiła 6980 zł).

Posiadanie ubezpieczenia OC jest nie tylko obowiązkiem prawnym, ale również ważnym elementem ochrony finansowej dla każdego właściciela pojazdu. Brak tego ubezpieczenia może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i prawnych. Dlatego ważne jest, aby zawsze pamiętać o terminowym opłacaniu składki OC, by uniknąć niepotrzebnych problemów i kosztów.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]