Masz tę aplikację? Pobrało ją 800 milionów osób! Odkryto ukryty kod szpiegowski! [15.06.2023]

Okazało się, że platforma e-commerce Pinduoduo, pomimo swojej pierwotnej reklamy jako bezpieczna, nie była tak bezpieczna, jak się wydawało. Podczas badania oprogramowania aplikacji odkryto obecność złośliwego oprogramowania, które było zdolne do szpiegowania użytkowników. W związku z tym zagrożeniem aplikacja miała możliwość uzyskania dostępu do danych, takich jak historia połączeń i kontakty użytkowników.

Fot. Pixabay

Według raportów medialnych, popularna aplikacja Pinduoduo została wykryta z złośliwym oprogramowaniem szpiegującym. Informacja ta wyszła na jaw po tym, jak Google zdecydowało zablokować możliwość pobierania tej chińskiej platformy e-commerce, która zdobyła już ponad 800 milionów pobrań.

Platforma Google Play usunęła aplikację Pinduoduo, a użytkownicy, którzy mieli ją już zainstalowaną, otrzymali powiadomienie o potencjalnym zagrożeniu i zalecono im usunięcie aplikacji.

Ed Fernandez, rzecznik Google, potwierdził tymczasowe zablokowanie aplikacji Pinduoduo i podkreślił, że odkryto złośliwe oprogramowanie dzięki systemowi Play Protect, który chroni użytkowników. Najnowsze doniesienia wskazują, że chińska aplikacja posiadała zdolność do manipulowania ustawieniami dotyczącymi wyświetlania reklam i powiadomień innych zainstalowanych programów na urządzeniach użytkowników.

Termin „złośliwe oprogramowanie” (malware) ogólnie odnosi się do różnego rodzaju szkodliwego oprogramowania lub kodu komputerowego, które zostało stworzone w celu naruszenia bezpieczeństwa, szpiegowania, kradzieży danych, uszkodzenia systemu lub innych niepożądanych działań na komputerze, smartfonie, sieci lub innym urządzeniu.

Malware (złośliwe oprogramowanie) to ogólny termin, który odnosi się do wszelkiego rodzaju szkodliwego oprogramowania zaprojektowanego w celu naruszania, uszkadzania lub przejmowania kontroli nad systemem komputerowym, urządzeniem mobilnym lub siecią. Malware jest tworzone i rozpowszechniane przez cyberprzestępców, którzy wykorzystują je do różnych celów, takich jak kradzież danych, szpiegostwo, uszkodzenie systemów, wyłudzanie pieniędzy lub przeprowadzanie ataków na inne systemy.

Malware może przybierać różne formy, takie jak wirusy, robaki, trojany, ransomware, keyloggery i wiele innych. Często działają one bez wiedzy i zgody użytkownika, penetrując system i podejmując działania, które mogą prowadzić do strat finansowych, utraty prywatności lub zakłócenia normalnego funkcjonowania urządzenia. Ważne jest, aby chronić się przed malware poprzez korzystanie z oprogramowania antywirusowego, regularne aktualizacje systemów operacyjnych oraz zachowanie ostrożności podczas pobierania plików lub otwierania podejrzanych linków.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]