Ważny apel policji! Kolejna osoba straciła oszczędności!
Kolejna osoba straciła pieniądze. Kobieta widząc numer infolinii bankowej, pod którą podszyli się oszuści, uwierzyła, że rozmawia z pracownikiem banku. Mężczyzna wyłudził jej dane wrażliwe, a następnie nakłonił do wykonania przelewu środków na wskazany rachunek bankowy. Kobieta straciła ponad prawie 50 tysięcy złotych. Apelujemy o ostrożność i weryfikację tożsamości dzwoniących do nas osób!
Feralny telefon kobieta odebrała w poniedziałek (12.06). Osoba podająca się za pracownika banku zadzwoniła do mieszkanki pow. wyszkowskiego informując, że na jej rachunku bankowym doszło do podejrzanych operacji finansowych. Niczego nieświadoma i zatrwożona kobieta była w stałym kontakcie z oszustem i postępując zgodnie z jego instrukcjami, dokonała dwóch przelewów na wskazane konta, które miały być nowymi, bezpiecznymi rachunkami założonymi na dane pokrzywdzonej.
Oszustwo wyszło na jaw, kiedy z mieszkanką powiatu wyszkowskiego skontaktował się prawdziwy pracownik banku zaniepokojony wykonanymi operacjami finansowymi. Wtedy kobieta zorientowała się, że padła ofiarą kłamstwa i straciła prawie 50 tys. zł.
Policjanci przypominają, oszuści nie śpią i posługują się różnymi metodami, aby uzyskać pieniądze. Jedną z takich metod jest spoofing telefoniczny. Jest to nic innego, jak coraz popularniejsze oszustwo polegające na podszywaniu się dzwoniącego pod inne numery, by móc następnie dzwonić z nich do ofiar i udawać inną osobę.
Technicznie spoofing jest dziś możliwy głównie dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym. Przy ich wykorzystaniu dzwoniący może w niemal dowolnej usłudze ręcznie wprowadzić numer, który ma się wyświetlić adresatowi połączenia jako numer dzwoniącego.
W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod konsultantów banków, przedstawicieli urzędów czy nawet policjantów. Każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa. Najlepiej w takiej sytuacji samodzielnie wpisać numer banku, zadzwonić, poinformować o otrzymanym połączeniu i zweryfikować przekazane informacje.
kom. Damian Wroczyński
W Krakowie w Pigułce pracuje na stanowisku redaktora. Zajmuje się tematami miejskimi. Lubi poznawać nowych ludzi i nowe miejsca.