Jedna pomyłka może skutkować grzywną w wysokości 5000 złotych! [16.06.2023]

Właściciele trawników z pewnością chcą, aby ich zielone przestrzenie wyglądały nienagannie, co ma szczególne znaczenie w okresach wiosennych i letnich, kiedy przyroda kwitnie. Aby to osiągnąć, często korzystają z kosiarek. Jednak w niektórych okolicznościach taka działalność może skutkować surową grzywną, która może wynieść nawet 5000 złotych.

Fot. Pixabay

W Polsce nie ma jednoznacznych przepisów, które bezpośrednio zakazują koszenia trawników, ale istnieją okoliczności, które mogą skutkować nałożeniem na nas kar. Kluczowe jest tutaj wybieranie odpowiedniego czasu na przeprowadzenie tej czynności.

Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że pewne działania mogą być uciążliwe dla naszych sąsiadów. Koszenie trawnika we wczesnych godzinach porannych lub późno wieczorem może zakłócać spokój okolicy. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na odpowiednie godziny wykonania tej czynności.

W niektórych miejscach mogą obowiązywać lokalne regulacje, które określają, w jakich godzinach można wykonywać głośne prace domowe lub ogrodowe. Te przepisy mają na celu ograniczenie hałasu, zwłaszcza w nocy. Zaleca się więc zaznajomienie się z regulacjami obowiązującymi w miejscu, w którym mieszkamy, aby uniknąć problemów.

Zazwyczaj bezpiecznym okresem na koszenie trawnika jest czas pomiędzy 8:00 a 22:00, ale warto sprawdzić lokalne zasady. Nie zapominajmy, że respektowanie ciszy nocnej i dobro naszych sąsiadów są równie ważne, co dbanie o nasze zielone przestrzenie.

Możliwe kary za zakłócanie spokoju wynikają z Kodeksu Wykroczeń, a konkretnie jego artykuł 51 stwierdza:

§ 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Gdy hałasy są wyjątkowo uciążliwe kara może wynosić aż do 5000 złotych.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]