System kaucyjny ma jedną lukę. Chodzi o zagrożenie sanitarne

Polska Izba Handlu ostrzega, że w ramach systemu kaucyjnego, który zakłada oddawanie do sklepów butelek po napojach, nie powinno obejmować butelek po mleku

Fot. Pixabay

Od 1 stycznia 2025 roku, w Polsce wejdzie w życie system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów. Obejmie również opakowania szklane na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra oraz puszki metalowe o pojemności do 1 litra. Puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję, w wysokości 50 groszy. Polska Izba Handlu ma jednak pewne zastrzeżenia.

Instytucja wyjaśnia, że wobec systemu nie powinny być uwzględniane opakowania po mleku, gdyż zbiórka takich odpadów stanowiłaby zagrożenie sanitarne dla personelu sklepów oraz klientów.

„My w Polskiej Izbie Handlu jako praktycy uważamy, że opakowania po produktach mlecznych absolutnie nie powinny być włączone do systemu kaucyjnego z powodów bezpieczeństwa sanitarnego i biologicznego. Przed nami lato, jest coraz wyższa temperatura. Przechowywanie w sklepie opakowań po produktach mlecznych niesie poważne zagrożenia, ponieważ są to produkty zawierające żywe kultury bakterii. Nie chcemy, żeby powodowało to zagrożenie dla personelu sklepów, klientów oraz okolicznych mieszkańców” podaje  prezes Polskiej Izby Handlu, Maciej Ptaszyński.

Źródło: Business Insider

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]