Unia zbanuje Twojego smartfona. Tylko takie telefony będą dostępne

Unia Europejska chce zmienić przepisy i wymóc niektóre rzeczy na producentach smartfonów. Inne konstrukcje niż te wymienione w ustawie mają być zakazane.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Unia Europejska już wprowadziła obowiązek używania jednolitych ładowarek we wszystkich smartfonach. Teraz idzie o krok dalej.

Pojawił się pomysł, by nakazać używania akumulatorów, które można łatwo wymieniać. Użytkownik sam mógłby dokupić baterię i wymienić ją w swoim smartfonie bez dużych potrzebę znajomości techniki i obawy, że cokolwiek popsuje. Oficjalnie chodzi o zwiększenie konkurencyjności na rynku, jednak eksperci wskazują, że ma to na celu również przedłużenie żywotności smartfona i tym samym zmniejszenie ilości elektrośmieci.

Jeżeli któryś z producentów wyłamałby się z zakazu i wprowadził model bez wymiennych akumulatorów mogłaby go czekać surowa kara. Najsurowszą przewidzianą sankcją ma być wykluczenie z europejskiego rynku.

Jak poinformował FAZ, projekt mógłby być wprowadzony jeszcze w tym roku. Obowiązywałoby jednak trzyletnia karencja, która ma być wykorzystana przez producentów telefonów do dostosowania urządzeń do nowych regulacji.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]