Rozpoczęły się kontrole! Kto musi spodziewać się inspekcji i kto ryzykuje 8 Lat pozbawienia wolności? [17.06.2023]

Obecnie przeprowadzane są kontrole, mające na celu weryfikację uprawnień osób, które uzyskały dodatek węglowy. Według informacji podanych przez „Rzeczpospolitą”, osoby, które świadomie podały fałszywe dane lub próbowały manipulować systemem, aby otrzymać ten dodatek, mogą spotkać się z konsekwencjami w postaci kary od pół roku do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Jak informuje „Rzeczpospolita”, przedstawiciele lokalnych organów administracji, uprawnieni do tego celu, już przystąpili do domowych wizyt u osób, które złożyły wniosek o dodatek węglowy lub grzewczy. Ich zadaniem jest sprawdzenie, czy informacje zawarte w dokumentach przekazanych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) są zgodne z rzeczywistością, szczególnie jeżeli chodzi o liczbę i rodzaj używanych systemów ogrzewania oraz rodzaj paliwa, a także jego wykorzystanie. Za przeprowadzanie tych inspekcji odpowiadają lokalne samorządy.

Dodatku mogą ubiegać się gospodarstwa domowe, które wykorzystują jako główne źródło ciepła kotle na paliwo stałe, kominki, piecyki kaflowe, ogrzewacze powietrza, kuchnie węglowe, piecokuchnie, kuchnie opalane węglem, brykietem lub pelletami zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.

W kryteriach nie określono limitów dochodowych, co oznacza, że dodatek może zostać przyznany również tym domostwom, które już zakupiły węgiel. Warunkiem jest zarejestrowanie lub zgłoszenie systemu ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Wnioski o dodatek węglowy można było złożyć w wyznaczonych jednostkach samorządu terytorialnego, podobnie jak wnioski o dodatek osłonowy. Ostateczny termin na złożenie wniosków o wypłatę dodatku węglowego minął 30 listopada 2022 roku.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]