Nadchodzą mordercze temperatury. Jak chronić swoje zdrowie?

Udar cieplny to stan, który może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Występuje, gdy organizm nie jest w stanie radzić sobie z ekstremalnym upałem i nie jest w stanie odpowiednio się schłodzić. Udar cieplny może prowadzić do uszkodzenia mózgu, serca i innych narządów, a w najgorszych przypadkach może być śmiertelny. Poniżej przedstawiamy, jak można chronić się przed udarem cieplnym.

Fot. Pixabay

1. Nawodnienie

Najważniejszym czynnikiem jest utrzymanie odpowiedniego nawodnienia. Pamiętaj, aby pić dużo płynów, szczególnie wodę, nawet jeśli nie jesteś spragniony. Unikaj alkoholu i kofeiny, które mogą przyspieszyć odwodnienie.

2. Chłodzenie

Szukaj schronienia w chłodnych miejscach, jeśli temperatura na zewnątrz jest zbyt wysoka. Jeśli nie masz dostępu do klimatyzacji, spróbuj znaleźć publiczne miejsca, które ją mają, takie jak biblioteki, centra handlowe czy kina.

3. Odpowiednie ubranie

Noszenie lekkich, przewiewnych i jasnych ubrań może pomóc regulować temperaturę ciała. Ciemne kolory absorbują więcej ciepła, więc lepiej unikać ich w upalne dni.

4. Ochrona przed słońcem

Stosuj kremy z filtrem przeciwsłonecznym, nosz okulary przeciwsłoneczne i kapelusze, aby chronić skórę i oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.

5. Unikaj intensywnego wysiłku

Wysiłek fizyczny w ekstremalnych temperaturach może przyspieszyć wzrost temperatury ciała. Jeśli musisz wykonywać aktywność fizyczną, zrób to wcześnie rano lub późno wieczorem, kiedy jest chłodniej.

6. Świadomość stanu zdrowia

Osoby starsze, dzieci, osoby z przewlekłymi chorobami i ci, którzy przyjmują niektóre leki, są bardziej narażeni na udar cieplny. Jeśli należysz do jednej z tych grup, podchodź do upału z większą ostrożnością.

7. Kontrola temperatury ciała

Uważaj na objawy, takie jak przyspieszone tętno, suchość w ustach, zawroty głowy i nudności. Jeśli poczujesz, że Twoja temperatura ciała rośnie, natychmiast zastosuj środki mające na celu obniżenie jej, takie jak prysznic zim

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]