Nadchodzi nowa era dokumentów w Polsce. Prezydent podpisał ustawę
Prezydent Andrzej Duda zatwierdził ustawę o aplikacji mObywatel, jak poinformowała Kancelaria Prezydenta. Ta nowa ustawa umożliwia uznawanie dokumentów zawartych w aplikacji, takich jak dowód osobisty, za równoważne z ich tradycyjnymi odpowiednikami.
Ustawy z podpisem Prezydenta RP:
• Ustawa o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw
• Ustawa o aplikacji mObywatel https://t.co/DFzWxpW6qn pic.twitter.com/fNqPK0fhm8— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) June 19, 2023
„Korzystanie z aplikacji mObywatel, analogicznie jak to ma miejsce obecnie, będzie dobrowolne i bezpłatne. Użytkownik aplikacji będzie mógł zrezygnować z jej korzystania poprzez jej odinstalowanie lub unieważnienie certyfikatu użytkownika aplikacji mObywatel.
Użytkownikiem aplikacji mObywatel będzie mogła zostać osoba fizyczna, która została uwierzytelniona w sposób, o którym mowa w art. 20a ust. 1 ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne albo złożyła wniosek o wydanie dowodu osobistego, a jej tożsamość i obywatelstwo zostały potwierdzone w sposób, o którym mowa w art. 29a ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych. Wyjątek od powyższej zasady stanowią użytkownicy mLegitymacji szkolnej oraz legitymacji studenckiej w postaci dokumentu mobilnego. Użytkownik aplikacji mObywatel korzystający wyłącznie z usług pozwalających na posługiwanie się wyżej wspomnianymi legitymacjami zostanie uwierzytelniony w sposób właściwy dla procedury wydawania takich dokumentów przez organ wydający te dokumenty.” – czytamy w informacji udostępnionej przez Kancelarię Prezydenta.
Użycie aplikacji mObywatel, podobnie jak obecnie, pozostaje dobrowolne i nie wiąże się z żadnymi kosztami. Osoby korzystające z tej aplikacji będą miały możliwość zakończenia jej używania, albo przez odinstalowanie aplikacji, albo przez unieważnienie certyfikatu użytkownika w mObywatelu.
Aby zostać użytkownikiem aplikacji mObywatel, konieczne jest, aby osoba fizyczna przeszła proces uwierzytelnienia zgodny z art. 20a ust. 1 ustawy o informatyzacji działalności jednostek wykonujących zadania publiczne, lub złożyła wniosek o wydanie dowodu osobistego, a jej tożsamość i obywatelstwo zostały zweryfikowane zgodnie z art. 29a ustawy o dowodach osobistych z dnia 6 sierpnia 2010 r. W przypadku użytkowników, którzy korzystają jedynie z mLegitymacji szkolnej lub legitymacji studenckiej w formie mobilnej, obowiązuje odmienny proces uwierzytelnienia, który jest zgodny z procedurami stosowanymi przez organy wydające te dokumenty.
Użytkownicy mObywatela, którzy korzystają wyłącznie z usług umożliwiających posiadanie mLegitymacji szkolnej lub legitymacji studenckiej, zostaną uwierzytelnieni zgodnie z procedurami specyficznymi dla wydawania tych dokumentów przez odpowiedni organ.
W Krakowie w Pigułce pracuje na stanowisku redaktora. Zajmuje się tematami miejskimi. Lubi poznawać nowych ludzi i nowe miejsca.