Przyjdą zamontować nowy licznik w Twoim mieszaniu. Musisz ich wpuścić

Nowa ustawa zmusi firmy energetyczne do posłania techników do naszych domów i mieszkań. Nie ważne, którego operatora energetycznego wybrałeś, technicy muszą przyjść i wymienić Ci licznik. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy liczniki energetyczne są na klatce lub, gdy masz już zamontowane inteligentne liczniki.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Wszystko związane jest z założeniami nowelizacji ustawy Prawo energetyczne. Jednym z założeń jest wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania, czyli tzw. inteligentnych liczników, urządzeń z funkcją zdalnego odczytu danych. Nikt nie będzie już odczytywał liczników ręcznie, a dane mają spływać na bieżąco lub na żądanie.

PGE Dystrybucja pierwsze zajmie się sprawą

Jedną z pierwszych firm, która zajmie się tym tematem jest PGE Dystrybucja, która zawarła kontrakt na zakup inteligentnych mierników energii elektrycznej. Jako klient tej firmy energetycznej, będziesz musiał zezwolić na dostęp pracownikom montażowym, jeśli masz z nią podpisaną umowę.

Firma PGE otrzyma 700 tysięcy tych urządzeń w ciągu nadchodzących 18 miesięcy. Do końca bieżącego roku 15 proc. klientów otrzyma nowe liczniki. W ciągu kolejnych 5 lat, inteligentne mierniki będą zainstalowane u 80 proc. odbiorców, natomiast do roku 2030 wszyscy klienci będą korzystać z nowych urządzeń.

Inni operatorzy też muszą

PGE jest pierwszą siecią, ale nie ostatnią. Zgodnie z założeniami ustawy wszyscy dostawcy muszą wymienić liczniki na inteligentne, chyba, że już takie są zamontowane. Nie unikniesz wizyty techników. Warto jednak zwrócić uwagę, że niekoniecznie pracownicy montażowi będą musieli wejść do Twojego mieszkania. W niektórych budynkach wielorodzinnych liczniki są umieszczone na korytarzach i montaż nie będzie wymagał wstępu do wnętrza mieszkań. Proces wymiany nie będzie wiązał się z żadnymi kosztami dla klientów.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]