Najnowsze dane GUS o średnich zarobkach w Polsce. Niestety nie są pozytywne
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie w zeszłym miesiącu wynosiło 7181,67 zł brutto, co daje wzrost o 12,2 procent rok do roku. Niestety z uwagi na inflację realne płace spadają
Jak co miesiąc, GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia. W maju 2023 roku przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 7181,67 zł brutto. Oznacza to wzrost na poziomie 12,2 procent rok do roku. Wcześniej opublikowane zostały dane na temat inflacji, która w zeszłym miesiącu wyniosła 13 procent. Jak wyjaśnia money.pl, z uwagi na to, że wzrost płac jest niższy od tempa wzrostu cen, to realny spadek wynagrodzeń w Polsce.
W marcu odnotowano rekordowe przeciętne wynagrodzenie, które wynosiło 7508,34 złotych, natomiast w kwietniu kwota ta była mniejsza, bo spadła do 7430,65 złotych. Jak zauważa analityk portalu Cinciarz.pl, Bartosz Sawicki, dynamika wynagrodzeń wzrosła z 12,1 procent do 12,2 procent rok do roku.
„Nie zmienia to faktu, że lada miesiąc wzrost płac przewyższy inflację, a powrót po roku do dodatniej realnej dynamiki wynagrodzeń będzie jednym z fundamentów odbicia konsumpcji” możemy przeczytać we wpisie analityka na Twitterze.
🇵🇱 Dane z rynku pracy poniżej prognoz. Dynamika wynagrodzeń przyspiesza zaledwie z 12,1 do 12,2% r/r. Nie zmienia to faktu, że lada miesiąc wzrost płac przewyższy inflację, a powrót po roku do dodatniej realnej dynamiki wynagrodzeń będzie jednym z fundamentów odbicia konsumpcji. pic.twitter.com/E7B410pF7v
— Bartosz Sawicki (@BPSawicki) June 21, 2023
Należy pamiętać jednak, że sam wynik jest nadreprezentowany przez sektor ciężkiego przemysłu, w którym pensje rosną szybciej niż w innych. Natomiast dane o przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw dotyczą firm zatrudniających powyżej 9 osób.
Gosia ma 28 lat i jest redaktorem zajmującym się tematami ogólnopolskimi. Interesuje się sztuką i literaturą XX wieku.