Odwodniony organizm daje nam o tym znać. Zwróćmy uwagę na te objawy

Upalne lato jest dla jednych długo wyczekiwanym okresem i możliwością do spędzania czasu na świeżym powietrzu i opalaniu, a dla innych nie lada udręką. Jednak bez względu na preferencje, podczas wysokich temperatur należy szczególnie pamiętać o nawodnieniu organizmu

Fot. Pixabay

Każdy lekarz oraz dietetyk powiem nam, że przeciętne zapotrzebowanie człowieka na wodę wynosi około 2,5 litra. Oczywiście dodatkowo, jest to zależne od płci, wieku, stanu zdrowia, diety, wysiłku fizycznego, a także warunków pogodowych jak temperatura i wilgotność powietrza. Podczas upałów łatwiej o ujemny bilans płynów. Jest to stan, w którym organizm traci więcej wody, niż mu dostarczamy. Do odwodnienia może dojść również przez wysoką gorączkę, biegunkę, wymioty lub spożywanie zbyt dużej ilości soli oraz napojów o działaniu moczopędnym (takie jak kawa czy napoje alkoholowe).

Jak powszechnie wiadomo, pierwszą oznaką odwodnionego organizmu jest pragnienie, jednak na tym lista się nie kończy. Innymi objawami są zmęczenie i osłabienie, bóle głowy, senność, niechęć do jedzenia, wzdęty brzuch oraz wysuszenie języka oraz ust. Brak zapewnienia wody pogłębia jej stan niedoboru w organizmie. Wtedy to dochodzi do umiarkowanego odwodnienia, którego objawy widoczne są dzięki przyspieszonej akcji serca, spadku ciśnienia w pozycji stojącej, ciemnym kolorze moczu, gorączce oraz zmniejszonym poceniu się, zwłaszcza w okolicy pach i pachwin.

Natomiast długotrwałe odwodnienie objawia się poprzez zaburzenia neurologiczne, takie jak drgawki, iluzje wzrokowe, zaburzenia słuchu oraz czucia, niemożność mówienia a w skrajnych sytuacjach – utratą przytomności. Możliwe też są nietypowe sygnały świadczące o odwodnieniu, np. suchość oczu, drażliwość, nieświeży oddech lub apetyt na słodycze.

Najbardziej ostrożni podczas wysokich temperatur powinni być rodzice niemowląt. Odwodniony maluch może wykazywać takie objawy jak apatia, zapadnięte oczy oraz policzki, suchy język i usta, podkrążone oczy, zapadnięte ciemiączko, zimne dłonie i stopy, pomarszczona skóra oraz szybkie, pogłębione oddechy. Na odwodnienie również najbardziej narażone są dzieci oraz seniorzy, jednak każdy powinien w gorące dni dostarczać organizmowi potrzebną ilość płynów.

Najlepsza do tego jest czysta woda, herbata bez dodatku cukru, napar ziołowy z mięty, rumianku, kolendry lub szałwii (ważne aby nie był gorący) lub rozcieńczony sok. Ważne, by nie pić zbyt gwałtownie, natomiast w przypadku ciężkiego odwodnienia należy jak najszybciej poszukać pomocy medycznej, ponieważ niektóre niedobory płynów mogą być skutecznie uzupełniane wyłącznie w specjalistycznych placówkach.

Źródło: Interia.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]