Pomór kotów: ważny komunikat Głównego Lekarza Weterynarii

Główny Lekarz Weterynarii wydaje komunikat dotyczący pomoru kotów. Rzuca on światło na przypuszczenia, jakie pojawiają się w związku ze zgonami kotów w całym kraju.

Fot. Pixabay

„Na chwilę obecną nie ma żadnych dowodów, a w szczególności wyników badań laboratoryjnych, które mogłyby stanowić przesłankę do twierdzenia, że opisywane w mediach objawy, obserwowane u kotów, wynikają z zakażenia wirusem grypy ptaków i nastąpiły po zjedzeniu surowego mięsa jakiegokolwiek gatunku zwierzęcia rzeźnego, znajdującego się w legalnym obrocie, a pozyskanego w zatwierdzonych rzeźniach, w których przeszły badania przed – i poubojowe” – czytamy.

Ponadto Główny Inspektorat Weterynarii poskreśla, że zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt, dotychczas na świecie potwierdzono jedynie 2 przypadki zakażenia kotów domowych wirusami grypy ptaków.

Zapewniono, że Główny Lekarz Weterynarii jest w ścisłym kontakcie z placówkami naukowymi z dziedziny weterynarii oraz organami Krajowej Izby Lekarsko – Weterynaryjnej w celu wyjaśnienia sytuacji.

„W przypadku posiadania nowych danych GLW będzie podejmować działanie stosowne do sytuacji i ewentualnego zagrożenia zdrowia zwierząt zgodnie z przyjętymi w prawie zasadami” – poinformowano w komunikacie.

Co się dzieje z kotami?

Zgłaszane przypadki tej tajemniczej choroby dotyczą zarówno młodych, jak i starszych kotów, zarówno tych wychodzących na zewnątrz, jak i tych, które przebywają wyłącznie w domu. Właściciele opisują alarmujące objawy, takie jak:

  • Trudności z oddychaniem i niewydolność oddechowa
  • Obrzęk płuc
  • Ogólna apatia i brak reakcji na bodźce
  • Wysoka gorączka
  • Brak reakcji źrenic na światło
  • Sztywność mięśni

Zanotowane przypadki tej choroby często prowadziły do śmierci zwierząt, co czyni tę sytuację jeszcze bardziej niepokojącą.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]