Niektóre osoby komary gryzą chętniej od innych. Od czego to zależy?

Na ukąszenie komarów narażeni są wszyscy, jednak nie jest tajemnicą, że niektóre osoby owady te gryzą częściej. Ma to związek z kilkoma czynnikami

Fot. Shuterstock

Wiadomym jest, że niektóre osoby przyciągają komary jak magnez. Kiedyś tłumaczono to tak, że na wzmożone ukąszenia narażeni są ludzie posiadający „słodszą”, bogatą w glukozę krew. Ten argument nie ma jednak żadnych potwierdzonych naukowo dowodów. Jak tłumaczy dr Piotr Jawień z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, są dwa główne czynniki, przez które narażeni jesteśmy na częste kąsanie przez te owady. Są to ilość wydychanego tlenku węgla oraz temperatura ciała.

Osoby większe, lub posiadające przyspieszony metabolizm wydychają zazwyczaj więcej dwutlenku węgla. Komary, a w zasadzie komarzyce identyfikują źródło z odległości nawet 50 metrów. Dodatkowo osoby z wyższą temperaturą ciała są trochę bardziej atrakcyjni dla komarzyc. Ponadto owady te faktycznie preferują konkretne grupy krwi.

Jak zauważa adiunkt Zakładu Ekologii Drobnoustrojów i Akaroentomologii, badania wskazały, że gatunek komara tygrysiego preferuje osoby z grupą krwi 0. Natomiast jeden z gatunków komarów występujących w Afryce woli grupę AB.  Ponadto 85 procent populacji wydziela przez skórę sygnały chemiczne, dzięki którym owady mogą określić grupę krwi.

Jawień dodaje, że ciężarne kobiety są kąsane przez komary nawet dwa razy częściej. Na to zjawisko mają wpływ trzy czynniki: wyższy poziom hormonu płciowego – estradiol, wzmożona ilość wydychanego dwutlenku węgla oraz nieco wyższa temperatura ciała. Na ukąszenia narażone są także osoby spożywające napoje alkoholowe, u których wzrasta nie tylko temperatura oraz ilość wydychanego dwutlenku węgla ale również tętno. Z podobnego względu na komary działają osoby uprawiające sport, u których atrakcyjne dla owadów jest wydzielanie kwasu moczowego czy mlekowego albo amoniaku też jest dla nich atrakcyjne.

Ponadto kolory ubrań przyciągają komary. Są to odcienie zauważalne i wyróżniające się na tle otoczeni, np. czarny, granatowy, czerwony i pomarańczowy. Te dwa ostatnie mogą być kojarzone przez te owady z falami cieplnymi, które przypominają fale emitowane przez ludzką skórę. Jeżeli chcemy być mniej widoczni dla komarów powinniśmy ubierać się w jasne kolory oraz stonowane odcienie zieleni i szarości, które dla komarów nie wydają się kuszące.

Źródło: Interia.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]