Niepokojące zachowanie bocianów. Co możemy zrobić? Ornitolodzy podpowiadają

Susza wpływa nie tylko negatywnie na ludzi ale również na wiele gatunków zwierząt. Bociany, przez brak pokarmu, wyrzucają swoje pisklęta z gniazda lub je zjadają. Ornitolodzy tłumaczą, że takie zjawiska mogą powtarzać się w następnych latach

Fot. Pixabay

Jak podaje portal rmf24.pl, najgorzej sytuacja ma się w północnych rejonach kraju, gdzie w ostatnim czasie było mało opadów. Podobnie jest także na Warmii i Mazurach. Przełom maja i czerwca są niezwykle ważne dla bocianów, gdyż w tym okresie roku wykluwają się ich młode. Natomiast w momencie gdy brakuje pokarmu, bociany instynktownie redukują lęg.

Jak wyjaśnia Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, wtedy to ptaki wyrzucają z gniazd lub zjadają swoje pisklęta. Dodaje, że w tym roku instytucja miała w tej spawie wiele telefonów. Kiedyś natomiast takie sytuacje to były raczej przypadkowe wypadnięcia z gniazd. Ornitolodzy tłumaczą, że takie zjawiska, których efektem jest pogoda, mogą się powtarzać i być może potrzebne będzie jakieś rozwiązanie systemowe.

Na ten moment można doraźnie pomagać wyrzuconym ptakom. Jeżeli przeżyły, należy przekazać je odpowiednim ośrodkom pomocy i rehabilitacji. Należy zwrócić uwagę, że odłożenie pisklęcia do gniazda nic nie da, bo zostanie on ponownie wyrzucony. Ornitolodzy także dywagują na temat np. przenoszenia części lęgu do gniazd na południu Polski. Takie rozwiązanie może jednak okazać się niewystarczające, ponieważ nie wiadomo, czy bociany przyjęłyby młode ptaki.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]