Technicy zamontują Ci to urządzenie. Odwiedzą mieszkanie każdego Polaka [22.06.2023]

W Polsce wprowadzono nowe prawo. Zgodnie z nim, każda firma energetyczna zobowiązana jest do wprowadzenia systemu inteligentnego opomiarowania. Oznacza to, że technicy będą musieli wejść do naszych domów i mieszkań.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Ta inicjatywa wynika z najnowszych zmian w ustawie Prawo energetyczne, które zakładają wprowadzenie systemu inteligentnego opomiarowania, znanych jako inteligentne liczniki, umożliwiające zdalny odczyt danych. W ten sposób pomiar zużycia energii nie będzie już wymagał ręcznego odczytu, a dane będą dostarczane na bieżąco lub na żądanie. Zyskać ma również środowisko.

W związku z tym firmy energetyczne będą zobowiązane do wysłania swoich techników do naszych domów i mieszkań. Bez względu na to, którą firmę energetyczną wybrałeś, ich pracownicy muszą przybyć i wymienić urządzenie, chyba, że jest umieszczone na klatce schodowej lub zostało wymienione już wcześniej.

Cztery etapy wymiany. To wtedy możesz spodziewać się wizyty techników

Akcja wymiana liczników już trwa. Rozpoczęła się w 2022 roku, a przewidywany termin zakończenia to 2030 rok. Z danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że w całym kraju będzie wymienionych nawet 17 mln liczników.

W projekcie możemy przeczytać, że wymianę liczników podzielono na 4 etapy:

  • do końca 2023 – urządzenia zostaną zamontowane u 15 proc. odbiorców,
  • do 2025 roku – 25 proc. odbiorców,
  • do 2027 roku – 65 proc. odbiorców,
  • do końca 2028 – 80 proc. odbiorców.
  • do 2030 roku – 100 proc. odbiorców.

Firmy już rozpoczynają wymianę

  • Jedną z pierwszych firm, która podjęła się tego zadania, jest Tauron. Do tej pory firma zainstalowała już ponad milion liczników. Firma będzie przeprowadzała wymianę we Wrocławiu i Wałbrzychu.
  • Wymianę liczników przeprowadzi też spółka Energa-Operator. W tym roku przyjdzie do domów i mieszkań ponad 500 tys. Polaków.
  • PGE Dystrybucja podpisała umowę na zakup inteligentnych mierników energii elektrycznej. PGE ma otrzymać 700 tysięcy takich urządzeń w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Wizyty techników będą nieuniknione, chociaż nie zawsze konieczne będzie wejście pracowników montażowych do Twojego mieszkania – w niektórych budynkach wielorodzinnych liczniki są umieszczone na korytarzach. Co ważne, proces wymiany nie będzie generował dodatkowych kosztów dla klientów.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]