Urzędy skarbowe dzwonią do podatników. Ruszyły kontrole PIT

Dzięki ulgom podatkowym w tym roku do podatników trafiło ponad 27 mld zł zwrotu z PIT. Urzędy będą teraz badały czy podatnikom rzeczywiście należał się zwrot.

Fot. Shutterstock

W ostatnim rocznym rozliczeniu podatkowym wprowadzono wiele nowych możliwości odliczeń. Były wśród nich ulgi dla rodzin mających czworo dzieci, ulgi dla pracujących emerytów, ulgi związane z budownictwem, a nawet ulgi dla Polaków wracających z pracy za granicą.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, możliwość skorzystania z tych ulg nie była ograniczona tylko do rocznego zeznania podatkowego. Wystarczyło złożyć stosowne oświadczenie u pracodawcy, który uwzględniał te informacje przy sporządzaniu PIT, a urząd skarbowy brał to pod uwagę przy rozliczeniu. Problemem było to, że niektóre ulgi były automatycznie doliczane, nawet jeśli nie przysługiwały. Dlatego zalecało się podatnikom sprawdzenie ulg przed złożeniem zeznania.

Teraz urzędy skarbowe będą weryfikować, czy ulgi rzeczywiście należały się podatnikom i jeśli tak, w jakiej wysokości. Choć urząd skarbowy nie przewiduje kar za błędy w wyliczeniu ulg, kosztowne może okazać się zwrot niewłaściwie obliczonego podatku, powiększonego o odsetki za opóźnienie. W celu uzgodnienia szczegółów urzędy będą kontaktować się z podatnikami, między innymi telefonicznie.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]