Jak bezpiecznie i prawidłowo zbierać grzyby? O tych zasadach warto pamiętać

Grzyby są przez wielu uwielbiane, gdyż sprawdzają się jako idealny dodatek do większości dań, sosów oraz zup. Ponadto samo ich zbieranie daje dużo satysfakcji oraz jest wspaniałą okazją do aktywności na łonie natury. Przy ich zbieraniu jednak należy uważać oraz pamiętać o kilku zasadach

Fot. Pixabay

Grzyby są nie tylko smaczne ale również zdrowe, bowiem zawierają kilka cennych dla zdrowia składników odżywczych, takich jak błonnik, witamina B, D, potas, fosfor, selen, cynk czy miedź. Ponadto ich zbieranie nie tylko daje wiele frajdy ale również jest dobre dla zdrowia. Mamy okazję wtedy wyjść na spacer i pooddychać świeżym, leśnym powietrzem. Warto jednak wiedzieć jak prawidłowo je zbierać.

Oczywiście na pierwszym miejscu należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Zbieramy jedynie te grzyby, co do których gatunku jesteśmy pewni, ponieważ wiele grzybów niejadalnych bądź trujących, pozornie może przypominać te nadające się do spożycia. Często sam atlas grzybów czy aplikacja w telefonie nie wystarczy aby je odróżnić. Również przekonanie o tym, że niejadalne grzyby mają tzw. „blaszki”, a jadalne są „gąbczaste” nie musi dawać stu procentowej pewności. Jeżeli mamy wątpliwości, zawsze możemy zanieść zebrane grzyby do najbliższej siedziby stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której dyżury pełnią grzyboznawcy lub klasyfikatorzy grzybów. Specjaliści bezpłatnie ocenią czy grzyby są jadalne czy też trujące.

Pomimo iż oficjalnie sezon grzybobrania rozpoczyna się wczesną jesienią, to pierwsze grzyby mogą pojawić się już w maju. Najlepiej wybrać się na grzyby po intensywnych opadach deszczu, gdyż wilgoć sprzyja ich wzrostowi. Ponadto zaleca się wybranie się do lasu wczesnym rankiem, gdyż rosną one w nocy i w związku z tym w godzinach porannych będzie ich najwięcej. Szukajmy grzybów w ciepłych, zaciemnionych miejscach, zwykle daleko od ścieżek i dróg.

Zależnie od gatunku można ich szukać przy drzewach iglastych (prawdziwek, podgrzybek, maślak, borowik, mleczaj) lub liściastych (borowik, podgrzybek czy koźlak). Najwięcej grzybów rośnie właśnie przy drzewach. Warto również zaopatrzyć się w mapę grzybów, która wyjaśni w jakich miejscach możemy natknąć się na poszczególne gatunki.

Ważny jest również sposób zbierania grzybów. Po pierwsze powinno się je wkładać do wiklinowego koszyka, ponieważ w plastikowej torbie bądź reklamówce mogą się one szybko popsuć, co może w następstwie grozić zatruciem pokarmowym. Należy również pamiętać o odpowiedniej technice zbierania grzybów. Są różne szkoły, jednak poleca się zazwyczaj wykręcenie grzyba z ziemi. Taka metoda nie powoduje uszkodzenia grzybni i w takim miejscu może wyrosnąć następny grzyb. Można też uciąć grzyba nożykiem, tuż przy ziemi, ale tutaj też należy uważać, aby nie zniszczyć grzybni. Po zebraniu grzybnię można przykryć ściółką lub kawałkiem mchu, co zapobiegnie jej wyschnięciu. Pamiętajmy też aby nie niszczyć grzybów niejadalnych oraz trujących, gdyż te są zjadane przez leśne zwierzęta oraz owady.

Źródło: eska.pl/ gov.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]