Nowe przepisy w Unii Europejskiej. Koniec z gotówką?

Sejm porzucił plany ograniczeń związanych z płatnościami gotówkowymi. Okazuje się jednak, że Unia Europejska planuje swoje ograniczenia, które mogą wprowadzić poszczególne państwa członkowskie.

Fot. Kraków w Pigułce

Polskie zmiany w płatnościach miały wejść w życie w 2024 roku. Zakładały ograniczenie transakcji gotówkowych pomiędzy firmami do 8 tys. zł. Po raz pierwszy miały też wprowadzić limit dla osób indywidualnych do 20 tys. zł. Propozycję odrzucenia tych rozwiązań złożyła Suwerenna Polska Zbigniewa Ziobry i projekt został przyjęty. W związku z tym pozostajemy przy dawnych limitach, czyli 15 tys. płatności gotówkowych dla firm i brak ograniczeń w przypadku osób fizycznych.

Unia Europejska chce wprowadzić ograniczenia

Okazuje się jednak, że to nie koniec podobnych pomysłów, bo Unia europejska proponuje wprowadzić limity. Ma to przeciwdziałać praniu pieniędzy i uszczelnić system finansowy wspólnoty. Dyrektywa określa limit płatności gotówkowych na 10 tys. euro, a państwa członkowskie będą go mogły jeszcze obniżyć. Szczególnie obserwowane mają być sektory związane z handlem biżuterią, kamieniami szlachetnymi, złotem i kryptowalutami. Jednocześnie wspólnota postuluje, by założyć bezpłatne konto osobom, które ich jeszcze nie mają tak, by mogły płacić w przypadku większych operacji.

Warto wspomnieć, że w Europie są kraje, które same ograniczyły transakcje i to dla wszystkich obywateli. Najbardziej restrykcyjne przepisy są w Grecji – wynoszą 500 euro. We Francji jest to 1000 euro, a w Belgii, Portugalii i we Włoszech jest to 3 tys. euro.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]