Uwaga użytkownicy! Popularna aplikacja z 800 milionami pobrań zawiera ukryte funkcje szpiegowskie! 25.06.2023

Ujawniono, że aplikacja Pinduoduo, choć promowana jako bezpieczne rozwiązanie e-commerce, nie była tak zabezpieczona, jak się pierwotnie sądziło. Wewnątrz aplikacji wykryto złośliwe oprogramowanie zdolne do inwigilacji użytkowników, co pozwalało na dostęp do informacji, takich jak historia połączeń i kontakty.

fot. Pixabay

Serwisy technologiczne ogłosiły, że w popularnej aplikacji Pinduoduo znaleziono kod szpiegujący. Ten fakt wyszedł na jaw, gdy Google postanowiło zablokować możliwość pobierania tej chińskiej platformy e-commerce, która osiągnęła ponad 800 milionów pobrań.

Pinduoduo zostało wycofane z Google Play Store, a użytkownicy, którzy mieli już zainstalowaną aplikację, otrzymali ostrzeżenie o potencjalnym zagrożeniu z radą jej odinstalowania.

Przedstawiciel Google, Ed Fernandez, potwierdził chwilowe zablokowanie Pinduoduo i zaznaczył, że niebezpieczny kod został wykryty dzięki usłudze Play Protect, która ma na celu ochronę użytkowników. Najświeższe dane sugerują, że chińska aplikacja mogła manipulować ustawieniami dotyczącymi wyświetlania reklam i powiadomień w innych aplikacjach zainstalowanych na urządzeniach użytkowników.

Termin „złośliwe oprogramowanie” (malware) odnosi się do wszelakich szkodliwych aplikacji lub skryptów, które zostały zaprojektowane w celu kompromitacji bezpieczeństwa, szpiegowania, kradzieży danych, degradacji systemu lub innych działalności szkodliwych na komputerach, smartfonach, sieciach lub innych urządzeniach.

Formy malware mogą być różnorodne, w tym wirusy, robaki, trojany, ransomware, keyloggery i inne. Często działają ukrycie, bez wiedzy użytkownika, infekują system i prowadzą nieautoryzowane działania, które mogą skutkować stratami finansowymi, naruszeniem prywatności lub zaburzeniem pracy urządzenia. Kluczowe jest zapewnienie ochrony przed malware przez korzystanie z oprogramowania antywirusowego, regularne aktualizowanie systemów operacyjnych i bycie ostrożnym przy pobieraniu plików lub otwieraniu podejrzanych linków.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]