Otrzymałeś takiego SMS’a? Uważaj na oszustwo!

Polacy masowo otrzymują wiadomości SMS z informacją o rzekomym potwierdzeniu sprzedaży i załączonym podejrzanym linkiem. Oszuści w takiej kampanii podszywają się pod znane firmy kojarzone z transportem i ogłoszeniami 

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Oszuści często stosują metodę, w której podszywają się pod popularne firmy i rozsyłają SMS-y z informacją o sprzedaży i dostawie przesyłek. Jak wyjaśnia portal dobreprogramy.pl, kluczem w takim wypadku jest podmiana identyfikatora nadawcy, w efekcie czego w telefonie ofiary wiadomość wyświetla się na przykład jako nadana przez DPD i trafia do autentycznego wątku z korespondencją z daną firmą. Wtedy to istnieje możliwość, że nie zorientujemy się na czas, że taka wiadomość jest próbą wyłudzenia.

W takich wiadomościach bowiem dołączony jest link, który po kliknięciu przekierowuje nas na fałszywą stronę. Tam zachęcani jesteśmy do wpisania danych osobowych lub loginu i hasła do bankowości internetowej. Wtedy to dajemy cyberprzestępcom łatwą okazję do wyczyszczenia naszego konta z pieniędzy. Inną opcją jest wyłudzenie danych karty płatniczej. Wtedy to oszust podejuje próbę zrobienia zakupów „na koszt ofiary”.

Zaleca się, by nie klikać machinalnie na tego typu linki, które możemy znaleźć nie tylko w SMS’ach ale również w mailach. Przekierowują one nas na strony internetowe, które na pierwszy rzut oka wydają się wiarygodne, jednak tak nie jest. Jeżeli mamy wątpliwości, to należy stan sprzedaży sprawdzić ręcznie w historii konta do danego serwisu.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]