Te osoby zostaną skontrolowane przez urzędy skarbowe. Kontrole już wystartowały

27 miliardów złotych zostało wysłanych do podatników dzięki ulgom podatkowym. Urzędy będą teraz badały czy podatnikom rzeczywiście należał się zwrot. Będą kontrole złożonych oświadczeń.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Przewidziano aż 18 różnych rodzajów ulg, wiele z nich wprowadzono po raz pierwszy. Jest ulga dla rodzin wielodzietnych (liczona od czwartego dziecka w górę), dla aktywnych zawodowo seniorów, na zabytki, na prototyp, na powrót i ulga na terminal. Do tego wiele pomniejszych, jak termomodernizacyjna, na IKZE, na sprzęt rehabilitacyjny, na Internet, prorodzinna itd.

Mnogość ulg doprowadziła do sytuacji w której podatnicy nie wiedzieli kiedy i jak ich używać. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” wiele z ulg miało być przyznawanych jeszcze podczas trwania roku podatkowego. Wystarczyło złożyć stosowne oświadczenie u pracodawcy, który uwzględniał te informacje przy sporządzaniu PIT, a urząd skarbowy brał to pod uwagę przy rozliczeniu. Problemem było to, że niektóre ulgi były automatycznie doliczane, nawet jeśli nie przysługiwały. Dlatego zalecało się podatnikom sprawdzenie ulg przed złożeniem zeznania. W jeszcze gorszej sytuacji mogą być podatnicy, którzy sami obliczali i składali zeznanie.

Teraz urzędy skarbowe będą weryfikować, czy ulgi rzeczywiście należały się podatnikom i jeśli tak, w jakiej wysokości. Choć urząd skarbowy nie przewiduje kar za błędy w wyliczeniu ulg, kosztowne może okazać się zwrot niewłaściwie obliczonego podatku, powiększonego o odsetki za opóźnienie. W celu uzgodnienia szczegółów urzędy będą kontaktować się z podatnikami, między innymi telefonicznie.

Skontrolowani będą więc wszyscy ci którzy zastosowali jakiekolwiek ulgi w swoim zeznaniu. Jeżeli nie korzystaliście z żadnych ulg lub jesteście pewni tego co złożyliście, nie ma powodów do obaw.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]