Ostrożnie z działaniami przy mieszkaniu: Grzywna może sięgnąć 5000 zł! [27.06.2023]

Dla wielu właścicieli trawników, doskonały, zielony dywan przed domem jest marzeniem, szczególnie gdy przyroda rozkwita w okresie wiosennym i letnim. Kosiarki stają się wtedy nieodłącznym narzędziem. Warto jednak pamiętać, że nieostrożne koszenie może skutkować uciążliwością dla sąsiadów, a w konsekwencji – wysoką grzywną, sięgającą nawet 5000 złotych.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Choć w Polsce nie ma bezpośrednich zakazów dotyczących koszenia trawników, istnieją okoliczności, w których za taką czynność można ponieść konsekwencje. Ważne jest zrozumienie, kiedy jest odpowiedni czas na prace ogrodowe.

Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że pewne działania mogą być uciążliwe dla innych. Koszenie trawnika o świcie lub późnym wieczorem może zakłócić spokój sąsiadów. Dlatego warto zwrócić uwagę na godziny, w których się do tego zabieramy.

W pewnych miejscach mogą obowiązywać szczególne przepisy dotyczące godzin, w których dozwolone są prace generujące hałas w domach i ogrodach. Te regulacje mają na celu ograniczenie hałasu, zwłaszcza w nocy. Dlatego warto zaznajomić się z przepisami, które obowiązują w naszej okolicy, aby uniknąć problemów.

Zazwyczaj bezpiecznym okresem do koszenia trawnika jest czas pomiędzy 8:00 a 22:00, ale warto zapoznać się z lokalnymi regulacjami. Ważne jest także, aby pamiętać, że szanowanie ciszy nocnej i troska o dobro sąsiadów jest równie istotna, jak dbanie o nasz ogród.

Potencjalne kary za zakłócanie spokoju są określone w Kodeksie Wykroczeń, a w szczególności artykuł 51 mówi:

§ 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Gdy hałasy są wyjątkowo uciążliwe kara może wynosić aż do 5000 złotych.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]