Pobranie krwi na czczo. Czy przed można pić wodę?

Termin „na czczo” często kojarzony jest z zupełnym niepożywaniem posiłków rano oraz nawet nieprzyjmowaniem płynów. To ostatnie jest sporym błędem

Fot. Pixabay

Część badań krwi powinno wykonywać się na czczo, jednak w tym aspekcie należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Celem takiego działania jest nie dopuszczenie do zafałszowania wyników. Dotyczy to głównie badań związanych z wykazaniem poziomu glukozy, elektrolitów czy cholesterolu w organizmie. Termin „na czczo” oznacza, że przed badaniem, które zazwyczaj wykonywane jest w godzinach porannych lub najpóźniej do południa, nie powinno się przyjmować posiłków.

Niektórzy pacjenci jednak przed badanie powstrzymują się nawet od picia wody, co jest błędem, z uwagi na to, że jedna szklanka wody nie zmieni wyników morfologii. Wręcz odwrotnie, ułatwi badanie gdyż wpłynie na nawodnienie organizmu, co z kolei doprowadzi do tego, że naczynia krwionośne będą bardziej widoczne, co pomoże osobie pobierającej krew.

Dlatego szklankę przegotowanej lub źródlanej wody warto wypić pół godziny przed badaniem. Należy pamiętać, że woda mineralna może wpłynąć na wynik poziomu elektrolitów we krwi. Natomiast nie należy pić wody smakowej lub z dodatkiem soku, gdyż zawarty w nich cukier zafałszuje wyniki badania. W przypadku badań, które nie dotyczą oznaczenia elektrolitów czy poziomu glikemii, można wypić słabą kawę lub herbatę. Ważnym jest, aby 2 do 3 dni przed badaniem nie spożywać alkoholu, gdyż, tak samo jak w przypadku cukru, sprawi on, że wyniki będą nie rzetelne.

Źródło: Interia.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]