Uwaga! Bank ostrzega przed takim połączeniem. Kiedy usłyszysz to w słuchawce rozłącz się i zadzwoń pod podany numer

Bank Pekao S.A. ostrzega, że oszuści podają się za pracowników banków lub inne zaufane osoby, takie jak przedstawiciele Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, Związku Banków Polskich czy policji. Bank przestrzega też, że oszuści mogą ukryć numer telefonu z którego dzwonią i maskują go innym.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

„Uważaj na oszustów! Bądź czujny w przypadku otrzymywania telefonów, gdzie oszuści podają się za pracowników banku lub inne zaufane osoby, takie jak przedstawiciele Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, Związku Banków Polskich czy policji. W trakcie fałszywego połączenia może pojawić się na Twoim telefonie numer lub nazwa instytucji, której zwykle ufasz” – pisze Pekao S.A.

Bank sugeruje też, by zachować spokój i postąpić zgodnie z regułą „rozłącz, poczekaj przynajmniej 30 sekund”. Po tym czasie radzi się, by nawiązać bezpośredni kontakt z bankiem lub organizacją z  której rzekomo dzwoni rozmówca.

Numer infolinii Banku Pekao S.A. to +48 22 59 12 232.

Nie da się nabrać

Oszuści dzwonią, przedstawiając rzekomą umowę na superkonto lub niskooprocentowany kredyt. Jest to jedynie pretekst mający na celu namówienie Cię do przelania swoich oszczędności na „techniczne” konto bankowe wskazane przez oszustów. Dokument ten nie zawiera wszystkich wymaganych elementów zgodnie z ustawą – Prawo Bankowe, takich jak: określenie czasu trwania umowy, przesłanki i procedury rozwiązania umowy czy zasady rozliczeń. Ponadto, nie przewiduje miejsca na Twój podpis. Często zawiera skan podpisu dostępnego w Internecie, na przykład podpisu niektórych postaci historycznych, jak np. gen. Tadeusza Kościuszki. Mogą również występować błędy gramatyczne lub ortograficzne. Dokument może być sporządzony w języku potocznym, np. zamiast terminu „rachunek bankowy”, używane jest słowo „konto”.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]