W tej branży można zarobić nawet 100 tys. złotych miesięcznie! Jakie kwalifikacje trzeba posiadać?

Wzrosła średnia wynagrodzenia specjalistów IT zajmujących się sztuczną inteligencją aż o 63 procent. Eksperci w tej dziedzinie mogą liczyć na zarobki sięgające nawet 100 tys. złotych miesięcznie

Fot. Shutterstock

Jak wynika z danych No Fluff Jobs, przytaczanych przez portal forbes.pl, po wzroście średnich zarobków w branży IT, w sektorze zajmującym się sztuczną inteligencją, miesięczne wynagrodzenia sięgają 28 tys. zł brutto w przypadku umowy o pracę i 38 tys. zł netto na umowie B2B. Jednak można się natknąć na oferty w wysokości nawet 100 tys. złotych. Portal przypomina, że przeciętny pracownik w Polsce w ciągu ubiegłego roku zarobił 76 tys. złotych brutto. Taką samą kwotę otrzymują niektórzy informatycy za jedynie 16 dni pracy.

Na rynku pracy poszukiwani są specjaliści zajmujący się sztuczną inteligencją, a na jedną ofertę odpowiada od 30 do nawet 80 chętnych osób. Tomasz Bujok, prezes No Fluff Jobs, firmy analizującej zarobki w działach IT wyjaśnia, że od początku roku zauważalne jest zwiększone zainteresowanie ze strony kandydujących na ogłoszenia AI, ale także firm, które publikują takie ogłoszenia.

Kandydaci chętnie szukają ofert pracy przy NLP – przetwarzaniu języka naturalnego. W tym aspekcie liczba ofert wzrosła o 195 procent. Podobne zainteresowanie dotyczy „Machine Learning”, czyli obszaru sztucznej inteligencji zajmującego się algorytmami oraz Chatu GPT. Praca w takich sektorach gwarantuje nie małe zarobki. W ubiegłym roku zarabiano od 15,9 do 20,1 tys. zł brutto na umowie o pracę i od 18,4 do 25,5 tys. zł netto (plus VAT) dla zatrudnionych na B2B.

Natomiast w tym roku stawki jeszcze bardziej poszły w górę, nawet18-26 tys. zł brutto (12,6-18 tys. zł netto) na etacie oraz 30-38 tys. zł netto na B2B. Jak dodaje Tomasz Bujok, zdarzały się oferty przekraczające nawet 100 tys. złotych netto miesięcznie na umowie B2B. Oczywistym jest jednak, że oferty za takie stawki oznaczają zazwyczaj duże wymagania: doktorat z konkretnej dziedziny, 10 lat doświadczenia z deep learningiem, sukcesy w trenowaniu konwolucyjnych sieci neuronowych itp.

Źródło: money.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]