Ceny karmy dla zwierząt mocno w górę. Jaki jest tego powód?

Jednymi z najbardziej drożejących produktów w Polsce są karmy dla psów i kotów. W tym miesiącu ich ceny były aż o prawie 40 procent wyższe w porównaniu do tych sprzed roku

Fot. Pixabay

Jak wynika z raportu UCE Research i USB Merito „Indeks cen w sklepach detalicznych”, w zeszłym miesiącu największa podwyżka cenowa dotyczyła warzyw, gdyż podrożały one o 39,9 procent rok do roku. Na drugim miejscu plasuje się chemia gospodarcza (32,6 procent), a na kolejnym – karmy dla zwierząt. Te rok do roku podrożały o 31,9 procent i od kilku miesięcy utrzymują się w czołówce rankingu drożyzny.

W marcu mieliśmy do czynienia z rekordem, ponieważ wtedy ceny karmy dla naszych pupili wzrosły rok do roku aż o 46,4 procent. Jak wyjaśniał wtedy ekonomista Marcin Luziński z Santander Bank Polska, ten produkt drożał wraz ze wzrostem cen jego składników, którymi są mięso, warzywa oraz tłuszcze. Dodawał on, że za żywność dla czworonogów możemy niedługo zapłacić jeszcze więcej.

Przypuszczenia się sprawdziły, gdyż w kwietniu ceny karm wzrosły do 49 procent. Dziś dynamika jest niższa, co również wynika ze składu tych artykułów, gdyż wzrost cen mięsa i warzyw nieco przyhamował. Ekonomista jednak dodaje, że nie spodziewa się dynamicznych spadków cen tego typu produktów.

Źródło: Business Insider

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]