Zmartwienia dla klientów banków: Wysokie opłaty za kartę, wypłatę gotówki i wizytę w oddziale

PKO BP to nie jedyny bank, który wprowadził podwyżki. Większość banków już wprowadziła lub planuje zmiany w swoich cennikach. Każdy bank zwiększa inne opłaty. Obserwuje się wzrost opłat za karty, opłat za wypłaty z bankomatów oraz opłat za wpłaty i wypłaty w oddziałach bankowych.

Fot. Shutterstock/ Kraków w Pigułce

Wcześniej PKO BP oferował różne rodzaje kont. Jednak w wyniku ostatnich zmian wiele z tych opcji zostało ograniczonych lub przekształconych w jedno konto o nazwie PKO Konto za Zero. Jak sama nazwa wskazuje, to konto nie obciąża klientów żadnymi opłatami, pod warunkiem że wykonają minimum pięć transakcji kartą lub za pomocą BLIK-a. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, za korzystanie z karty będzie pobierana opłata w wysokości 10 zł.

Dodatkowo, koszty potwierdzania przelewów za pomocą kart kodowych wzrosły o 50 groszy, a także zwiększono opłaty za korzystanie z bankomatów. Wypłaty z bankomatów PKO BP są bezpłatne, ale jeśli skorzystasz z bankomatu innego banku lub sieci bankomatowej, zapłacisz 10 zł. Chociaż bankomatów PKO BP jest wiele, jeśli nie mieszkasz w ich pobliżu, wypłacanie gotówki może stanowić obciążenie dla Twojego portfela.

Jeśli chodzi o wpłaty i wypłaty w oddziałach PKO BP, pierwsza taka transakcja jest bezpłatna, jednak każda kolejna będzie obciążona opłatą w wysokości 10 zł.

PKO BP to nie jedyny bank – BOŚ Bank także sięga głębiej do kieszeni klientów

Widzimy, że inne instytucje finansowe również zdecydowały się na podwyższenie opłat, w tym BOŚ Bank. Opłata za prowadzenie konta w BOŚ Banku teraz wynosi 9 zł, w porównaniu do wcześniejszych 6 zł. Można jej uniknąć, wpłacając na konto co najmniej 1500 zł, co stanowi wzrost w porównaniu do poprzedniej kwoty 1000 zł. Opłata za kartę wzrosła o 1 zł, a karta z indywidualnym zdjęciem podrożała z 10 zł do 15 zł. Opłaty za realizację przelewów w placówkach banku również wzrosły z 6 zł do 8 zł.

BNP Paribas również wprowadza wyższe opłaty

BNP Paribas to kolejny bank, który zdecydował się podnieść koszty. Opłaty za karty płatnicze wzrosły o kilka złotych i teraz zależą od określonych warunków, podobnie jak w PKO BP. Opłaty za korzystanie z bankomatów sieci Euronet oraz za granicą również zostały podwyższone. Najważniejszą zmianą jest zwiększenie opłat za wpłaty i wypłaty w placówkach banku z 10 zł do 12 zł.

Więcej banków ogłasza planowane podwyżki. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na decyzję banków o podnoszeniu opłat, takie jak koszty operacyjne, regulacje, postęp technologiczny, sytuacja na rynku i inflacja.

Na podstawie opinii klientów można stwierdzić, że nie są oni zbyt entuzjastycznie nastawieni do tych zmian, zwłaszcza że oprocentowanie długoterminowych lokat nadal utrzymuje się na niskim poziomie.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]