Bezpłatne autostrady już od soboty. Których odcinków to dotyczy?

Opłaty na Polskich autostradach znikną wraz z dniem 1 lipca. Wiąże się to z przyjętą przez Radę Ministrów projektem ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym

fot. Pixabay

Od 1 lipca tego roku zostaną zniesione opłaty za przejazd autostradą na niektórych odcinkach. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, takie rozwiązanie przyczyni się do poprawy „stanu portfela” Polaków oraz do poprawy stanu środowiska naturalnego, zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Oznajmił, że opłaty za przejazd autostradami są jedną z barier mobilności.

Natomiast minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk wyjaśnił, że zniesienie opłat za przejazd autostradami spowoduje przeniesienie części ruchu z dróg alternatywnych, wybieranych obecnie przez kierowców z uwagi na opłaty na autostradach. Dzięki temu zwiększy się poziom bezpieczeństwa oraz zaoszczędzone zostaną środki na utrzymanie, remonty i modernizację dróg krajowych.

W Polsce jest około 1800 km autostrad. Obecnie pobierane są opłaty na odcinakach A2 Stryków – Konin i A4 Wrocław – Sośnica zarządzanych przez GDDKiA o łącznej długości 261 km. Wynoszą one 10 gr/km od samochodów osobowych i 5 gr/km od motocykli. Natomiast od 1 lipca przejazd na tych trasach będzie bezpłatny. Nie obejmuje to jednak autostrad zarządzanych przez prywatnych koncesjonariuszy, którymi są A1 (trasa Rusocin-Nowa Wieś), A2 (trasa Konin-Świecko) oraz A4 (trasa Kraków-Katowice).

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]