Gdzie warto studiować w Polsce? Ranking uczelni 2023

Tegoroczni maturzyści stają przed trudnym wyborem uczelni wyższych. Ci, którzy jeszcze nie zadecydowali ostatecznie mogą skorzystać z podpowiedzi Rankingu Szkół Wyższych

fot. Pixabay

W czwartek zostało opublikowane zestawienie najlepszych uczelni w Polsce. Przygotowany został przez Fundację Edukacyjną Perspektywy pod nadzorem kapituły kierowanej przez prof. Michała Kleibera. Obejmuje ono cztery rankingi: Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych, Ranking Publicznych Akademii Nauk Stosowanych i Publicznych Uczelni Zawodowych oraz Ranking Kierunków Studiów. Uwzględnia się w nim 30 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, innowacyjność, efektywność naukowa, warunki kształcenia i umiędzynarodowienie.

Założyciel Fundacji Perspektywy i twórca polskich rankingów edukacyjnych, Waldemar Siwiński wyjaśnił, że odbiorcami rankingu są oczywiście maturzyści i to właśnie im fundacja pragnie ułatwić wybór uczelni i kierunków studiów. Dodał on, że ranking jest również swego rodzaju „fotografią”, która pomaga określić „w jakim miejscu jesteśmy, co powinniśmy poprawić, na co zwrócić szczególną uwagę w kolejnych latach”.

Najlepszymi uczelniami w Polsce są ex aequo Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski. Na trzecim miejscu plasuje się Politechnika Warszawska, a czwarte miejsce zajmują zarówno Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jak i Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Ranking obejmuje szkoły wyższe publiczne i niepubliczne, za wyjątkiem uczelni artystycznych, które posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora.

Jeżeli chodzi o uczelnie niepubliczne, pierwsze miejsce należy do Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, natomiast drugie miejsce zostało przyznane Szkole Wyższej Psychologii Społecznej – Uniwersytetowi Humanistycznospołecznemu w Warszawie. Podium zamyka Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej.

W Rankingu Publicznych Akademii Nauk Stosowanych i Publicznych Uczelni Zawodowych pierwsze miejsce zajęła Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Drugie miejsce przyznane zostało Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, a trzecie zajęła Akademia Tarnowska.

Jeżeli chodzi o ranking dotyczący kierunków studiów, to oceniono ich 74. Wśród uczelni prowadzących najlepsze studia w Polsce na pierwszym miejscu znajduje się Uniwersytet Warszawski, który prowadzi takich studiów 22. Za nim znajduje się Politechnika Warszawska, która prowadzi 15 kierunków, Uniwersytet Jagielloński natomiast prowadzi 11 kierunków.

Źródło: Business Insider

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]