Kto będzie uprawniony do zwiększonej kwoty zasiłku od przyszłego miesiąca? [29.06.2023]

Od 1 lipca nastąpi podwyżka minimalnej kwoty zasiłku chorobowego. Ta zmiana wynika z drugiego w tym roku podniesienia minimalnego wynagrodzenia. Zasiłek chorobowy jest przyznawany osobom niezdolnym do pracy, które są objęte ubezpieczeniem społecznym.

Fot. Pixabay

Świadczenie to może być wypłacane przez pracodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia.

W związku z kolejnym podwyższeniem płacy minimalnej, które wejdzie w życie 1 lipca 2023 roku, wysokość zasiłku również zostanie odpowiednio zwiększona. W przypadku indywidualnym kwota zasiłku zależy od dochodów osoby ubezpieczonej.

Od 1 lipca 2023 roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 3450 zł brutto, a minimalna podstawa zasiłku chorobowego wyniesie 3106,44 złote. Według informacji podanych na portalu rynekzdrowia.pl, podstawa do obliczenia zasiłku chorobowego z tytułu pełnego etatu nie może być niższa niż ustawowe minimalne wynagrodzenie po pomniejszeniu o 13,71 procent.

Portal money.pl przypomina, że ZUS wypłaca zasiłek chorobowy w przypadku, gdy osoba jest niezdolna do pracy przez okres dłuższy niż 33 dni. Wyjątkiem są osoby, które ukończyły 50 lat, dla których ZUS wypłaca zasiłek za okres nieobecności powyżej 14 dni.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]