Nie żyje jedna z najstarszych Polek. Walczyła o wolną Polskę

Irena Siła-Nowicka nie żyje. Bohaterka zmarła w niedzielę 25 czerwca w wieku 110 lat. O śmierci poinformowała córka zmarłej, Agnieszka Dąbrowska.

Fot. Krakow w Pigułce

Przed II wojną światową studiowała na Uniwersytecie Warszawskim. Na jesieni 1939 poślubiła Władysława Siła-Nowickiego. W trakcie okupacji niemieckiej mieszkała wraz z mężem i córkami w Wylągach (część miasta Kazimierz Dolny). W tym okresie małżeństwo pomagało w ukryciu się, zatrudniało do opieki nad córkami oraz zorganizowało fałszywe dokumenty młodej Żydówce Barbarze Nowak, która dzięki temu wsparciu przeżyła okupację.

25 lutego 2014 przekazała wraz z córkami – archiwum Władysława Siła-Nowickiego do Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

Postanowieniem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z dnia 7 listopada 2008 o nadaniu orderów otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej.

W 2021 została laureatką Drzwi Wolności przyznawanych przez Stowarzyszenie Scena Kultury.

W 2022 z okazji 109. urodzin otrzymała list z życzeniami od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a także została odznaczona Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

W fabularyzowanym serialu dokumentalnym pt. Żołnierze Wyklęci z 2008 w reż. Joanny Maro w rolę Ireny Siła-Nowickiej wcieliła się Małgorzata Piskorz.

30 stycznia 2023 roku obchodziła 110. urodziny stając się superstulatką i jednocześnie jedną z najstarszych ludzi w Polsce. Była także najstarszą mieszkanką Warszawy.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]